31 sierpnia 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Kameralnej w Słupsku odbędzie się wykład Romana Lewandowskiego Kazimierz Malewicz – Od ikony do suprematyzmu.
Kazimierz Malewicz (1878-1935), jeden z najbardziej radykalnych antenatów abstrakcji. Jego obraz Czarny kwadrat na białym tle, wystawiany na słynnej petersburskiej wystawie O,10 w 1915 r., uważa się dziś za kanoniczny – symbolizuje on ostateczne zerwanie z ideą przedstawienia i emancypację malarstwa od uwikłań tradycyjnej figuracji. Jego czarny kwadrat na białym polu – jak napisał sam artysta – był pierwszą formą wyrażenia odczucia bezprzedmiotowości: kwadrat = odczucie, białe pole = nic poza tym odczuciem.
Znaczenie Malewicza dla sztuki XX wieku jest porównywalne z ideą powołania ready-made przez Marcela Duchampa. Zanim jednak ten rosyjski artysta (polskiego pochodzenia) doszedł do sformułowania założeń suprematyzmu w jego twórczości pojawiały się rozliczne epizody i flirty z fowizmem, postimpresjonizmem, ekspresjonizmem i kubizmem, które starał się twórczo wyzyskiwać w poszukiwaniach własnego malarskiego języka.
Niezależnie od działalności twórczej prowadził też działalność pedagogiczną w porewolucyjnej Rosji, był członkiem rozmaitych grup awangardy ros. – m.in. Bubnowyj walet, Oslinnyj chwost i Gołubaja rosa, pisał manifesty i pisma teoretyczne popularyzujące idee suprematyzmu (Świat bez przedmiotów). Na jego spuściznę składają się również liczne modele architektoniczne, projekty kostiumów i scenografii, obiekty sztuki użytkowej.
Malewicz umiera w 1935 r., wcześniej pozbawiony możliwości wykonywania zawodu nauczyciela, zaś jego prace niebawem wędrują na długie lata do archiwów muzeów. Grobowiec artysty, wykonany w formie białego kubusu z czarnym kwadratem, zostaje zniszczony podczas II wojny światowej.
Z dzisiejszej perspektywy Kazimierz Malewicz okazał się być pionierem monochromatyzmu w malarstwie, geometrii i minimalizmu. Trudno bez jego spuścizny wyobrazić sobie twórczość tak wybitnych artystów, jak Yves Klein, Victor Vasarely, Carl Andre, Ad Reinhardt, Mark Rothko, Władysław Strzemiński, Barnett Newman czy Jasper Johns.
Roman Lewandowski – kurator, krytyk sztuki i wykładowca akademicki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001 – 2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Obecnie pracuje jako kurator w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jest autorem ponad 250 publikacji w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege, Wenecja i in). Organizator sesji i sympozjów poświęconych problematyce sztuki współczesnej. W latach 2004-2006 był redaktorem naczelnym pisma Fort Sztuki.
Galeria Kameralna
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Partyzantów 31a
76-200 Słupsk