W dniach od 8 do 11 września 2011 roku w ramach Europejskiego Kongresu Kultury będzie można obejrzeć dyptyk teatru ZAR: Cesarskie Cięcie.Próby o samobójstwie oraz Anhelli.Wołanie, a także wystawę wystawę Proch. Apocalypsis cum figuris na fotografiach Maurizia Buscarino.
8,9,10,11 września 2011 r.
20.00 Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie
21.00 Anhelli. Wołanie
Studio Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32, Wrocław)
Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie jest drugim przedstawieniem Teatru ZAR. Przygotowanie spektaklu znacznie pogłębiło pracę grupy nad polifonią oraz uwypukliło dążenie aktorów, aby tworzyć teatr z ducha muzyki. Podstawowa linia struktury muzycznej spektaklu zbudowana została w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie.
Tytuł spektaklu jest w swej istocie metaforą potrzeby samobójstwa i stanu samobójczego – siły fatalnej, siły zbawiennej, trzymającej każdego przy życiu.
Tradycyjny materiał muzyczny użyty w trakcie prób przetworzony został we współczesną formę, a następnie dopełniony intensywną partyturą ruchową.
Anhelli. Wołanie to spektakl-hołd dla Juliusza Słowackiego oraz jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu, przez Aleksandrię, Kair, Damaszek, podczas której napisał poemat Anhelli.
Tematem Anhellego jest fenomen, z którym Teatr musi się zmierzyć chcąc uchronić istotę swego miejsca w świecie. To temat integralności ludzkiego życia, ciał, ludzi samych w sobie. To temat opętania. Uczynienia z wnętrza ciała naczynia dla obecności innego życia; może nawet przyszłego życia. To temat prześwietlenia, przeanielenia, opętania przez anioła.
Muzyczny rdzeń spektaklu jest oparty na bizantyjskich i sardyńskich hymnach paschalnych.
Pierwsze pokazy przedstawienia miały miejsce w Barbican Centre w Londynie we wrześniu 2009 roku jako ostatnia część tryptyku Ewangelie dzieciństwa, prezentowanego w ramach Polska! Year w Wielkiej Brytanii.
Aktorzy / Muzycy:
Nini Julia Bang, Ditte Berkeley, Przemysław Błaszczak, Emma Bonnici, Alessandro Curti, Jean François Favreau, Jarosław Fret, Aleksandra Kotecka, Matej Matejka, Ewa Pasikowska, Tomasz Wierzbowski
Prowadzenie projektu: Jarosław Fret
Realizacja świateł: Bartosz Radziszewski
8 – 23 września 2011 r., godz. 12.00 – 20.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Sala Teatru Laboratorium
Rynek- Ratusz 27 Wrocław
Wystawa Proch. ‘Apocalypsis cum figuris’ na fotografiach Maurizia Buscarino
W 1979 roku w Mediolanie wybitny włoski artysta, Maurizio Buscarino, sfotografował próby i spektakl Apocalypsis cum figuris Teatru Laboratorium, a także nagrania do filmu dokumentującego to przedstawienie. Tylko nieliczne zdjęcia z jego kolekcji publikowane były do tej pory w różnych wydawnictwach.
Po latach, na prośbę Instytutu Grotowskiego, autor opracował pozostałe fotografie i dokonał ich wyboru specjalnie z myślą o ekspozycji w historycznej sali Teatru Laboratorium – w miejscu, gdzie powstawała Apokalipsa w 1968 roku. Wybór ten, obejmujący czterdzieści siedem zdjęć, umożliwia odbycie swoistej podróży w czasie. W jej trakcie mamy szansę obcować z historycznym dziełem Jerzego Grotowskiego i jego zespołu w jedyny w swoim rodzaju sposób.
8 – 11 września 2011 r.
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Rynek-Ratusz 27
50-101 Wrocław