2 września 2011 r. o godz. 15.00 w Muzeum Etnograficznym na terenie skansenu w Ochli koło Zielonej Góry odbędzie się wernisaż wystawy Od Portretu Trumiennego do Naszej Klasy.
Na wystawie prezentowane są wybrane nurty portretu w polskiej kulturze popularnej. Słowo popularna jest tu rozumiane jako powszechna, dostępna dla szerszego kręgu portretowanych. Na wystawę składają się z cztery grupy tematyczne: Portret Trumienny ze zbiorów Muzeum w Międzyrzeczu, reprodukcje portretów Witkacego ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Monidła, – czyli realistyczne portrety fotograficzne oraz portrety z internetowego portalu Nasza Klasa.
Motywem przewodnim każdej z grup tematycznych jest swoista ulotność i potoczność. W pewnym momencie portrety trumienne były wyrzucane lub przetwarzane. Witkacy celowo tworzył komercyjne portrety pastelami na tekturze, manifestując ich niedoskonałość. Monidła, popularne w latach 50 i 60 dwudziestego wieku stały się synonimem kiczu. Zdjęcia profilowe z Naszej Klasy, tworzą ciekawe pole badawcze z punktu widzenia współczesnej etnografii, będąc jednocześnie trywialnym wytworem kultury masowej.
Od Portretu Trumiennego do Naszej Klasy
od 2 września do 31 października 2011 r.
Muzeum Etonograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli
ul. Muzealna 5
66-006 Ochla, woj. Lubuskie