9 września 2011 roku o godz. 17.00 w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Hiro Kikai Persona.
Tytuł cyklu odwołuje się do wieloznaczności japońskiego określenia, związanych z jego interpretacją w kulturze anglosaskiej. Z jednej strony jest to postać utworu literackiego, z drugiej strony jest rodzajem wybranej osobowości, z kolejnej strony to wybrany lub narzucony wizerunek, jaki prezentujemy publicznie. Jest to więc narracyjny charakter przedstawień odwołujących się do struktur poetyckich.
Hiro Kikai wykonywał portrety fotograficzne zebrane w cyklu Persona przez blisko trzy dekady. Fotografowanie przechodniów spotkanych w Asakusa rozpoczął w 1973 roku i kontynuował aż po schyłek lat 90. XX w. Wszystkie czarno-białe wizerunki przedstawiają postaci na jednolitym tle ściany świątyni buddyjskiej Senso. Monochromatyczna skala barwna eliminuje czerwone mury świątyni i barwne stroje ludzi. Odwołuje się tym do tradycji malarstwa tuszowego, uprawianego na Dalekim Wschodzie.
Każda fotografia opatrzona jest prostym, bezpośrednim tytułem związanym z przedstawianą postacią. Hiro Kikai dokonuje w cyklu Persona zabiegu niezwykle trudnego – ucieka od dominującej w zachodniej percepcji japońskiej fotografii egzotyki tematu. Japonia Kikai’a przestaje być krajem etatowych pracowników w standartowych garniturach czy samurajów i gejsz, stając się tym, czym w praktyce jest każde społeczeństwo: grupą ludzi, którzy próbują określać swoje własne miejsce w społeczeństwie lub poza nim.
Kikai fotografuje zwykłych ludzi z ulicy, przechodniów, z których większość minęlibyśmy bez zastanowienia. Obojętny tłum zmienia się w szereg zaskakujących, oryginalnych osobowości, które nas intrygują, interesują czasami irytują lub budzą uprzedzenia, ale nie pozostawiają obojętnym. Do wielu ze swoich person Kikai wracał wielokrotnie, fotografując po latach.
W filozofii buddyjskiej chodzi o postrzeganie rzeczy takimi, jakimi są. Fotografie Hiro Kikaia nie idealizują modela, ale też przekazują znacznie więcej niż dokumentacja. Na zdjęciach mamy zarówno tokijczyków, jak i przyjezdnych. Tytuły mówią nam nieco o sfotografowanych postaciach, ale też zawierają sugestię, która zmusza odbiorcę fotografii do wykorzystania wyobraźni, dopowiedzenia historii wybranej persony.
Obserwator staje się uczestnikiem dzieła sztuki. Ograniczenie skali barwnej zdjęć, jak w malarstwie związanym z sektą buddyjską Zen, powoduje, że kolory nie rozpraszają widza, który prowadzony w głąb dzieła sztuki, skupia się na temacie i formie.
Hiro Kikai jest artystą znanym na całym świecie. Jego prace prezentowane były nie tylko w Japonii i Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Turcji, Niemczech, na Malcie i Portugalii. Wydał też wiele albumów swoich fotografii na całym świecie.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie.
Wystawa potrwa do 25 października 2011 roku.
9 września 2011 r., godz. 17.00
Kamienica pod Gwiazdą
Rynek Staromiejski 35
Toruń