Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka Davida Binghama Albert Lipczinski. Malarz Niepokorny w przekładzie Marka Chojnackiego.
Coraz więcej mówi się i pisze o Albercie Lipczinskim – genialnym malarzu o burzliwym życiorysie. Poprzez publikację wydawnictwo pragnie uczestniczyć w procesie wskrzeszania pamięci o tym artyście; ruchu o międzynarodowym zasięgu, zapoczątkowanym przez brytyjskiego socjologa, Davida Binghama.
Dzięki jego staraniom malarstwo trójmiejskiego twórcy oglądać można było tego lata na trzech bezprecedensowych wystawach: Art In Revolution w Walker Gallery w Liverpoolu, w Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddział Zielona Brama i w Williamson Art Gallery&Museum w Birkenhead.
O książce
Opis długiego i burzliwego życia zapomnianego polskiego malarza na tle historii Europy. Urodził się w roku 1876 w Lęborku w niemiecko-polskiej rodzinie. Artystyczną karierę rozpoczął wśród bohemy w Liverpoolu, wojnę spędził w Wolnym Mieście Gdańsku, po wyzwoleniu osiadł w Sopocie. Zawsze był postacią barwną i kontrowersyjną. Zmarł w roku 1974 w nędzy i osamotnieniu.
Jego twórczość została ponownie odkryta dopiero niedawno, ale kolejne wystawy w Polsce i za granicą potwierdzają, że należał do najciekawszych polskich twórców przełomu wieków.
Skrupulatna naukowo i pięknie opowiedziana historia życia i twórczości człowieka, który doświadczył, a raczej został doświadczony trzema z najbardziej dramatycznych, a jednocześnie niesłusznie zapomnianych, przełomowych wydarzeń pełnego skrajności XX wieku: poprzez krótki, lecz barwny, nastrojowy i poruszający epizod artystycznej bohemy, przecierającej szlaki sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii; przez odważne, lecz bezdennie frustrujące wysiłki robotników brytyjskich, po przypieczętowany los Niemców, płacących w wyzwolonej Polsce cenę krwawej okupacji. Pouczająca opowieść i fascynująca lektura dla miłośników sztuki oraz dla wszystkich, których interesują ludzkie losy, charaktery i historia.
Prof. Zygmunt Bauman, Leeds, 06.08.2011
David Bingham – wykładowca w University of Liverpool, edytor, kurator wystaw, przewodniczący charytatywnej Fundacji im. Sheili Kay. Po ukończeniu prac badawczych nad dziełem Alberta Lipczyńskiego zamierza powrócić do studiów doktoranckich w dziedzinie filozofii i socjologii. Mieszka w Liverpoolu.
Fragment Wstępu:
Książka, którą mają Państwo w ręku, jest opowieścią o bohemie artystycznej i o historii miłości artysty Alberta Lipczinskiego oraz jego fascynującej żony Elizabeth, historii uwikłanej w burzliwe dzieje środowisk i ruchów społecznych Liverpoolu. Kreśląc obraz wybranych ważnych motywów i wydarzeń długiego i bogatego życia, jakie było udziałem artysty, wprowadza czytelnika w niektóre wątki jego zapomnianej sztuki i talentu.
Lipczinski jest nieznanym szerszym kręgom odbiorców twórcą portretów, o którym dotąd nie pisano. Pionierska praca, której się podjął autor, doprowadziła go do frapujących odkryć tak w angielskim Liverpoolu, jak i w Polsce – w Sopocie i w Gdańsku. Przebyty szlak ukazał mu zmienne losy człowieka, który stał się obcy we własnej ojczyźnie, człowieka, którego życie pod wieloma względami stanowi uniwersalne przesłanie, mówiące nam o doświadczeniu tożsamości europejskiej XX stulecia.
David Bingham
Albert Lipczinski. Malarz Niepokorny
wydawnictwo słowo/obraz terytoria