Od 9 do 20 września 2011 r. w Galerii Drukarnia w Warszawie będzie można oglądać wystawę drukARTstwo.
Druk, drukarze – wielkie, hałaśliwe maszyny, książki, gazety, plakaty, papier. Gutenberg i mężczyźni w wysmarowanych roboczych fartuchach lub kombinezonach. Tak to się zwykle kojarzy, lecz druk to nie tylko maszyny. Druk nie jest tak nudny i niezróżnicowany. Odmian, rodzajów, typów technik drukarskich jest multum. Wiele z nich pojmuje się w zupełnie innych kategoriach – sztuki jednostkowej, nie kojarzy z drukiem per se.
Swoje prace wystawią: Liliana Chwistek, Julia Kaczmarczyk-Piotrowska, Beata Pflanz, Dana Saga Tomaszewska, Agata Amelia Wawrzyniak. Pokażą różnorodność materiałów, barwników i technik. Glina, kalka, gips, folia, tkanina, papier światłoczuły. Najrózniejsze farby i barwniki oraz sposoby nanoszenia wzoru na nośnik. Techniki stricte drukarskie czyli przestrzenne formy drukowe wielokrotnego użytku i prace inspirowane wzorami, formami, technikami i ideami druku i komunikacji.
Artyści wystawiający:
Liliana Chwistek – batiki
Tańczyć tango w Buenos Aires, słuchać rumby, lepić w glinie i malować batiki a jednocześnie uczyć hiszpańskiego młodzież warszawską to moja codzienność. Batiki na wystawie nie noszą tytułów, wolę podsłuchiwać widzów, każdy inaczej interpretuje moje prace – i to też lubię!
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska – gipsoryty i kalkografie
Ciągłe układanie, zmienianie badanie świata i podglądanie jego prostych form jest drogą moich poszukiwań. Nie tylko wizualne bodźce są dla mnie interesujące, ale połączenie świata materii z dźwiękiem, który w wyobraźni może przybierać różne formy. Rytmizowanie dźwięków w języku plastycznym za pomocą technik tradycyjnych lub łączenia ich.
Czas dla procesu twórczego jest miejscem wypowiedzi wplecionym w naturę. Ostatnie moje poszukiwania oscylują w kierunku kształtowania praformy jako cząstki elementarnej (anima i animus) jako źródeł bodźców i nadawania komunikatu.
Beata Pflanz – książka artystyczna, instalacja, performance
Interesuje mnie rzeczywistość, w której się poruszam oraz to, co wokół mnie się dzieje. Zarazem, unikam bezpośredniości swych wypowiedzi – tworzę po długim, filozoficznym namyśle. Moje: tu i teraz, jest nastawione na człowieka, na jego codzienną wędrówkę, i choć to co maluję i rysuję, nie jest figuratywne – jest zawsze przesiąknięte obecnością istoty ludzkiej. Dla równowagi, bywam expresyjna i impulsywna. Działam również w przestrzeni publicznej oraz organizuję autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, w ramach projektu – otwierania i uwrażliwiania innych na sztukę.
Dana Saga Tomaszewska – ceramika, instalacja
Jestem zafascynowana gliną. Tą surową, niewypaloną, w której „zaklęte” jest życie. Służy mi ona zarówno do rzeźby i działań przestrzennych, jak i do malowania – zgodnie z zasadą surrealisty Maksa Ernsta: “Malować można wszystkim, nawet farbami.
Agata Amelia Wawrzyniak – fotografia
Ma naturę poszukującą, dlatego stale stara się odkrywać nowe przestrzenie artystycznego dialogu. Jej prace pełne są metafor i symboli. Zastaną rzeczywistość traktuje jako punkt wyjścia, a nie cel swoich twórczych działań, nadając jej często surrealistyczną formę marzeń sennych…
Animuje, pisze, fotografuje i nie zamierza na tym poprzestać. Popełnia głównie wiersze i kolaże fotograficzne. Jej prace przepełnione są bogatą metaforą, gdyż to co myśli, mówi wprost, ale tylko przy kawie. Można ją spotkać w kawiarni artystycznej PoemaCafe w Poznaniu, którą prowadzi od 2005 roku.
drukARTstwo
Od 9 do 20 września 2011 r.
Wernisaż: 9 września, godz. 18.00
Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
ul. Marszałkowska 3/5
Warszawa