Między 29 września a 2 października 2011 roku w Warszawie odbędzie się Festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans. To największe międzynarodowe wydarzenie muzyczne odkrywa nowe oblicze klasyki pokazując, że jest ona w stanie poruszyć każdego, niezależnie od jego wieku, stroju, fryzury czy statusu majątkowego.
Czy muzyka klasyczna musi być zawsze poważna? Nic bardziej mylnego. Przez cztery jesienne dni Warszawa będzie pulsować takimi emocjami, jakie towarzyszą największym rockowym imprezom w Europie. Impulsem do wspólnego przeżywania muzyki będą jednak nie gitarowe riffy i transowe loopy, ale fantazje i preludia wielkich twórców przełomu XIX i XX wieku. Każdy będzie mógł poznać lub na nowo odkryć utwory Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego.
Tych pięciu Tytanów to sztandarowe postaci tegorocznej edycji LES TITANS festiwalu La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki, który na przełomie września i października będzie się odbywał na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w ustawionym na placu Teatralnym namiocie koncertowym. Podczas ponad 80 koncertów, publiczności zaprezentuje się prawie 860 światowej klasy artystów, wśród nich m.in. dyrygenci Kazuki Yamada i Marc Minkowski, pianistka Etsuko Hirose, Kwartet smyczkowy Modigliani oraz węgierski zespół Muzsikàs.
Kto powiedział, że Mozarta i Bacha nie można słuchać w T-shircie i wytartych jeansach? Pomysł na tę imprezę przyszedł mi do głowy, gdy byłem z dziećmi na koncercie U2. Widząc 35 tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie pomyślałem: Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej? Nasz festiwal niesie takie same emocje jak koncert rockowy: zabawę, przyjemność i wspólne przeżywanie muzyki – mówi René Martin, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu La Folle Journée.
Program każdego z Szalonych Dni Muzyki wypełni kilkadziesiąt niedługich ok. 45 – minutowych koncertów, które będą się odbywać na kilku scenach równocześnie. Dzięki temu uczestnicy będą mieli pełną swobodę wyboru, tworząc indywidualny program festiwalu.
Sto lat temu muzyka budziła tak samo gorące emocje jak dziś, a jej twórcy mieli status równy współczesnym gwiazdom estrady. W utworach Mahlera, Straussa czy Szymanowskiego odbijają się ich osobiste dramaty, skomplikowane relacje uczuciowe, triumfy i porażki. Szalone Dni Muzyki to doskonała okazja, by się o tym przekonać i dać się ponieść emocjom tej muzyki – mówi Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Podczas tegorocznego festiwalu uczestnicy, a zwłaszcza młodzi ludzie, mogą odkryć ile Ferenc Liszt miał wspólnego z Johnem Lennonem, co łączy Johannesa Brahmsa z Jimim Hendrixem oraz gdzie stykają się życiorysy Gustava Mahlera i Michaela Jacksona – i jak to wszystko łączy się i przenika w twórczości i pasji, jaką wyzwala muzyka.
La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to cykl imprez muzycznych realizowany od 1995 roku. Pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.). Międzynarodowy festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany w wielu krajach: od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.
W samym Nantes podczas edycji 2011 zostało wydanych prawie 140 tysięcy biletów i wystąpiło niemal 1800 artystów, a w Tokio sprzedano ponad milion biletów. W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz drugi. Zeszłoroczna edycja, pod hasłem Chopin Open, spotkała się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Orkiestra Sinfonia Varsovia powstała w 1984 roku w wyniku rozszerzenia słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej, pracującej wiele lat pod kierunkiem Maestro Jerzego Maksymiuka. Pasja, zaangażowanie muzyków oraz niezwykłe menadżerskie zdolności jej wieloletniego dyrektora Franciszka Wybrańczyka oraz Waldemara Dąbrowskiego sprawiły, że w bardzo szybkim tempie orkiestra zdobyła renomę i popularność.
Przez 26 lat istnienia zespół wystąpił w najbardziej prestiżowych salach, festiwalach, u boku największych sław światowej dyrygentury i instrumentalistyki. Repertuar zespołu jest niezwykle bogaty i obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Orkiestra ma na swym koncie światowe i polskie prawykonania utworów, m. in. Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Marty Ptaszyńskiej, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna, Zbigniewa Preisnera, Johna Adamsa, Onute Narbutaite oraz Krzesimira Dębskiego.
Pierwszym gościnnym dyrygentem zespołu został Sir Yehudi Menuhin, a obecnie funkcje dyrektora artystycznego i dyrektora muzycznego i Orkiestry zechciały przyjąć tak wybitne postaci jak Krzysztof Penderecki oraz Marc Minkowski.
Orkiestra Sinfonia Varsovia wykonuje także muzykę filmową. Jej wykonania słyszeliśmy m.in. w takich produkcjach, jak: Trzy Kolory Krzysztofa Kieślowskiego, Tajemniczy Ogród Agnieszki Holland, Ogniem i Mieczem czy Przedwiośniu, a także w amerykańskiej produkcji Kiedy Mężczyzna Kocha Kobietę / When A Man Loves A Woman, z muzyką Zbigniewa Preisnera.
Festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2011 Les Titans
29 września – 2 października 2011r.
Warszawa