8 września 2011 roku w szczecińskim Teatrze Kana rozpoczyna się nowy sezon teatralny.
Spektakle:
Primitive – spektakl taneczny Kiosku Ruchu. Primitive to poszukiwanie własnego rdzenia, pierwotnego Ja. Ja – od narodzin poszukujący, starający się wpasować, intuicyjnie badający zależności, które kierują naszym ciałem i umysłem. Co powoduje ludźmi? I jak się z nimi mierzyć? Primitive to taniec drogi, po której podróżuję, czasem pod prąd.
Grupa powstała w 2009 roku w Szczecinie. Jako Kiosk Ruchu debiutowali na deskach konińskiego Domu Kultury w ramach 11 Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego. Różne doświadczenia taneczne członków zespołu (taniec towarzyski, ludowy, nowoczesny, współczesny) stanowią o oryginalności stylu, jaki tworzą. W swej twórczości starają się połączyć elementy sztuki performatywnej z pogranicza tańca i teatru.
Lailonia – spektakl Teatru Kana w reż. Mateusza Przyłęckiego na motywach zbioru opowiadań: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki Leszka Kołakowskiego.
Spektakl zrealizowany przez zespół Teatru Kana (premiera wrzesień 2009) uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej.
Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją teatru w teatrze, pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości.
Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra 2010 w Toruniu). Było prezentowane m.in. na festiwalu Windowisko (Gdańsk), Maski (Poznań), Retro/per/spektywy Teatru Chorea (Łódź), Praski Przegląd Teatralny Hajdpark (Warszawa), Fama (Świnoujście), Kontrapunkt i OKNO (Szczecin), a także w Berlinie (Theater Studio). Spektakl grany będzie także w Tokio, w ramach Promesy Prezydencji Polski w UE.
Niewypowiedziane – spektakl Teatru Kana w reżyserii Jolanty Denejko na motywach dramatu Językami mówić będą Andrew Bovella. Jest słowo, które przełamuje wszelkie milczenie i jest milczenie, które zastępuje każde słowo. Tylko wciąż nie mamy do nich dostępu.
Wciąż słowa bardziej odgradzają nas od siebie, niż zbliżają, wciąż milczenie bardziej rani, niż koi. Każde słowo dla każdego znaczy co innego, każda chwila ciszy jest czymś innym dla dwóch osób po obu jej stronach. Cztery pary schodzą się, rozchodzą, kochają, zdradzają. W potoku słów i zaniechanych wyznań nie odnajdują drogi do siebie.
Językami mówić będą, kiedyś. Kiedyś spotkamy się i w słowie, i w milczeniu. Jeszcze nie teraz. Teraz nasza mowa jest rozpięta między niebem a ziemią, między przekleństwem wieży Babel a obietnicą mówienia językami. W naszej krainie łaska słowa zamienia się w demona słowa. Demona nieporozumienia. Wciąż prześladują nas słowa pochopnie wypowiedziane i milczenie zbyt długo zadane.
Językami mówić będą, gdy każde słowo będzie wyrazem miłości. I każde milczenie będzie obecnością miłości. Gdy każde słowo i każde milczenie będzie spotkaniem mnie z Tobą, kimkolwiek będziesz.
Aktywności w Piwnicy Kany
Tandemy językowe
Idea tandemów językowych jest bardzo prosta: są to bezpłatne spotkania konwersacyjne, przynajmniej dwóch osób różnych narodowości, które uczą się nawzajem swoich ojczystych języków. W Piwnicy Kany Tandemy Językowe mają charakter swobodnego spotkania. Można po prostu przyjść, zamówić gorącą czekoladę i porozmawiać w wybranym języku. Językami rozmów są: polski, niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski.
Plantacje cafe
Współczesne gry planszowe to coś więcej niż tylko rzucanie kostką i przesuwanie pionka na planszy. Aktualnie granie na planszy to świetna i rozbudowana zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. To również szybkie, niezwykle proste i pomysłowe gry, które wciągają każdego niezależnie od wieku.
Plantacje i Plantacje Cafe to imprezy, gdzie możesz przyjść i grać. Za darmo. Cały dzień lub cały wieczór na Plantacjach Cafe. Z masą innych osób, które chcą poznać nową zabawę.
XIV Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO
Od 18 do 22 października 2011 roku, w ramach Międzynarodowych Spotkań Teatralnych OKNO 2011, odbędzie się niezwykłe święto teatru: w Szczecinie po raz pierwszy zagości legendarny Odin Teatret, działający nieprzerwanie od 1965 roku międzynarodowy zespół, którego siedzibą jest duńskie miasteczko Holstebro.
Założycielem grupy i jej liderem jest pochodzący z Włoch Eugenio Barba, który w latach sześćdziesiątych blisko współpracował z Jerzym Grotowskim. Podczas swego pobytu w Szczecinie zespół zaprezentuje swe najnowsze dzieło The Chronic Life (Przewlekłe życie), opowieść o poszukiwaniu tożsamości w mrocznej i karnawałowej zarazem scenerii Europy A.D. 2031, po trzeciej wojnie domowej.
Spektakl będzie prezentowany bezpośrednio po światowej prapremierze we Wrocławiu. Oprócz przedstawień, w programie wizyty Odin Teatret w Szczecinie przewidziane są warsztaty prowadzone przez aktorów, pokaz metod pracy, prezentacja filmów ukazujących drogę twórczą teatru, oraz promocja najnowszej książki Eugenio Barby pt. Spalić dom. Rodowód reżysera, której polski przekład ukazuje się nakładem wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Teatr Kana
od 8 września 2011r.
Pl. Św. Piotra i Pawła 4/5
70-521 Szczecin