Od 11 września 2011 roku do 22 stycznia 2012 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Antonello Da Messina, Tycjan, Veronese. Mistrzowie malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu, Rumunia.
Wystawa prezentuje dzieła zachodnioeuropejskie ze zbiorów Muzeum Narodowego im.Brukenthala w Sibiu i jest poświęcona malarstwu włoskiemu. Choć eksponowane są dzieła powstałe od końca XV do końca XVIII wieku, dominują wśród nich obrazy powstałe w Wenecji i Rzymie od końca XVI do połowy wieku XVIII, w mniejszym stopniu reprezentowani są artyści działający w Neapolu i Mediolanie.
Włoska część kolekcji hrabiego Brukenthala miała dla niego znaczenie prestiżowe. Na przetrzebionym rynku sztuki włoskiej zabiegał o dzieła wybitne. Osobiście lub przez agentów próbował przejąć schedę po wybitnych kolekcjonerach, udało mu się zakupić obrazy ze zbiorów cesarza Leopolda Wilhelma i Marii Teresy.
Pieniędzy nie brakowało – deficyt dotyczył samych dzieł. By jego kolekcja mogła stanowić kompletną panoramę szkół włoskich, Brukhenthal zmuszony był kupować dzieła w pakietach zawierających również dzieła słabszego pędzla, pozyskiwał bądź zamawiał kopie najwybitniejszych dzieł włoskich najsłynniejszych kolekcji europejskich (w tym wiedeńskiej).
Szczególny charakter włoskiej części kolekcji siedmiogrodzkiej wynika z powszechnego w czasach nowożytnych przekonania o artystycznym prymacie Italii, która do połowy XVII wieku dyktowała gust Europie (potem rywalizowała w tym względzie o przodownictwo z Francją).
To w nowożytnych Włoszech wskrzeszono i zrekonstruowano antyczny ideał artystyczny, tu wypełniono treścią pojęcie inwencji, zastosowano zasadę decorum, ustalono hierarchię tematów malarskich.
Jeśli chodzi o te ostatnie, to włoskie storie, oparte na biblijnym bądź jakimkolwiek tekście literackim, najwyżej plasowane w rankingach malarskich genre, znakomicie zaspakajały arystokratyczne gusty i potrzebę reprezentacji. Na wystawie zetkniemy się z dziełami, które dopiero od niedawna oglądać można poza Rumunią – prezentacja dzieł nieopatrzonych, sprowadzonych niejako z bezdroży Europy, to w Gdańsku okazja trudna do przecenienia.
Dzieła autorów wymienionych w tytule wystawy tworzą archipelag wysp nader odległych od siebie. Ukrzyżowanie Antonella da Messiny, Ecce homo Tycjana, Amor i Psyche Alessandra Turchiego to tylko niektóre z nich.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1
80-822 Gdańsk