W nocy z 24 na 25 września 2011 roku w Śląskim Teatrze Tańca odbędzie się Metropolitalna Noc Teatrów.
Spektakle
Projekt: 3 siostry
Spektakl w wykonaniu studentek Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST
Olga, Masza i Irina, trzy siostry Prozorov, żyją wraz z bratem Andrzejem Sergiejewiczem od jedenastu lat w większym mieście garnizonowym na wschodzie Rosji.
Przed owymi laty opuścili swoja rodziną Moskwę z ojcem, który objął tu dowództwo brygady (…). Masza od siedemnastego roku życia trwa w nieszczęśliwym małżeństwie. Olga, od kiedy pracuje w gimnazjum, czuje, jak z każdym dniem kropla po kropli uchodzą z niej siły. A Irina, rzuciła się w wir pracy, aby wyzbyć się uczucia smutku i niezadowolenia. Pobyt na prowincji stracił swój sens, wspomnienie o czasach Moskiewskich coraz to wypływa spod nudy codzienności i wznosi się w jeden rozpaczliwy okrzyk: Do Moskwy!.
Peter Szondi, Teoria nowoczesnego dramatu
Na chwilę
Integracyjny Teatr Tańca Kierunek przy Śląskim Teatrze Tańca
Integracyjny Teatr Tańca Kierunek jest zespołem Tańca współczesnego, którego celem nie jest terapia czy rehabilitacja, ale poszukiwanie nowej estetyki tańca oraz profesjonalna praca twórcza o wysokim standardzie artystycznym. Integracyjny Teatr Tańca Kierunek zmienia powszechnie istniejące poglądy na temat tańca, na to jak widziane jest ciało tancerza, a także stereotypy dotyczące niepełnosprawności.
Spektakl Na chwilę jest o poszukiwaniu tych możliwości i o znajdywaniu się w określonej roli. To wielka praca jaką wykonali tancerze Teatru. Musieli za życzeniem choreografa znaleźć się w określonej roli i choreografii, musieli stać się aktorami, pierwszy raz wkraczając na scenę, musieli być sobą odgrywając jednak powierzoną im rolę. Choreograf nie ograniczał się nieumiejętnościami, wymagał wiele i prowadził w określonym kierunku, dążąc do wyznaczonego sobie celu.
Wszystko jest na temat automatycznej i nieświadomej zależności, o powielaniu i o poddawaniu się schematom, oto temat spektaklu, wszytko odbywa się na kilku poziomach. Tancerze są sobą, bo mają tacy być jako osoby wypełniające pewien założony scenariusz, choreograf od nich czegoś wymaga bo taka jest rola osoby pełniącej nad wszystkim pieczę.
Również sam proces twórczy nie wolny jest od powielania i inspiracji dobrze zapamiętanymi utworami scenicznymi, bo trudno nie pamiętać ich piękna. Jednak największą inspiracją podczas tworzenia Na chwilę byli sami tancerze, to jak się poruszają i jakie mają uczucia.
To była ciężka praca, gdzie nie wyodrębniano niepełnosprawnych, a jedynie brano wszystkich z tym co posiadali. Choreograf wymagał tyle samo od każdej z tancerek. Dla wszystkich była to praca wymagająca jakiegoś sięgnięcia po więcej, przekroczenia własnych ograniczeń. Ciekawe było obserwować jak tancerze amatorzy znajdą się w takiej roli, roli dojrzałych tancerzy i jak wypełnią sobą zadane choreografie, a także jak transponują je na swoje ograniczone ciała i znajdą dla nich wyjście i nową jakość.
W pracy nad spektaklem nie kręcono się wokół jednego tematu lub idei. Choreograf wierzy, że historia opowie się sama, że aktorzy opowiedzą ją sobą. On sam jedynie chciał popracować z grupą ludzi, spróbować co da się zrobić oraz wydobyć ciekawe momenty i przepracować trudne zadania.
Chciał wreszcie przechytrzyć tancerza i złapać go na gorącym uczynku, gdy nagle wycofuje się, niekoniecznie świadomie, z bycia naprawdę sobą. Potem należało tylko zdecydować jak dalej pracować, co powtarzać lub co zmienić i jak przygotować sceny w których osiągnięte zostanie napięcie. Takie napięcie, które poczują i tancerze i widz, taki moment, który pozwoli uwierzyć w sens tego co zostało przygotowane jako prezentacja pracy kolejnej odsłony Integracyjnego Teatru Tańca Kierunek.
La la land
Śląski Teatr Tańca
Spektakl inspirowany tzw. Immersive Technologies – Second Life, to trójwymiarowy wirtualny świat, wewnątrz którego użytkownicy mogą nawiązywać i rozwijać stosunki towarzyskie. Tworząc własne alter ego i wchodząc do wirtualnego świata praktycznie jako standardowi zwykli ludzie, użytkownicy zależnie od swoich zainteresowań mogą zwiedzać świat, uczyć się języków, tańczyć na koncertach i w dyskotekach, śpiewać, itd. Second Life to świat, w którym dominuje kontakt, interakcja i kreatywność.
Wpływ wszechogarniającej techniki na rzeczywistość całego społeczeństwa jest bardzo silny, daje o sobie znać m.in. w formie tzw. wyobrażonego społeczeństwa. Idea po raz pierwszy sformułowana została przez Benedict’a Anderson’a. W świecie wirtualnym natura zmysłowego doświadczenia oraz ludzkich emocji została tu wystawiona na próbę.
Sala baletowa
15.00 – 15.45
Szkółka tańca współczesnego – zajęcia dla dzieci w wieku 5 – 12 lat
16.00 – 16.45
Młodzieżowa grupa tańca współczesnego – zajęcia dla młodzieży w wieku 12 – 16 lat
17.00 – 17.45
Lekcja tańca współczesnego dla młodzieży w wieku od 16 – 19 lat
Śląski Teatr Tańca
24-25 września 2011r.
ul. Żeromskiego 27
41 – 902 Bytom