10 września 2011 r. o godzinie 19.00 w łódzkim Atlasie Sztuki otwarta zostanie wystawa Stefana Krygiera.
Stefan Krygier, wybitnego ucznia i kontynuatora twórczości Władysława Strzemińskiego oraz tradycji łódzkiej awangardy w Polsce po II wojnie światowej. Artysta urodzony w 1923 roku przez całe swoje życie związany był z Łodzią. Był ważną postacią łódzkiego i polskiego środowiska artystycznego. Po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi uzyskał także dyplom architekta w następstwie odbytych studiów w Politechnice Warszawskiej.
W swojej twórczości zajmował się malarstwem, grafiką, działaniami na pograniczu form przestrzennych i environment. Na swoim koncie ma także projekty architektoniczne i urbanistyczne zrealizowane samodzielnie oraz wspólnie z żoną Krystyną. Wiele czasu poświęcił działalności edukacyjnej kształcąc przez prawie półwiecze tysiące absolwentów studiów w zakresie sztuk plastycznych i architektury.
Co ważne, przez lata pracy w PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi oraz Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej przeszedł przez wszystkie stopnie kariery akademickiej, której zwieńczeniem był tytuł naukowy profesora oraz liczne wyróżnienia i nagrody. Wielość i wielorakość dokonań Stefana Krygiera dowodzą, że był człowiekiem wszechstronnym oraz osobą bardzo pracowitą.
Wystawa profesora Stefana Krygiera w Atlasie Sztuki to retrospektywa jego twórczości. Najstarszy prezentowany obiekt pochodzi z roku 1946, w którym artysta miał zaledwie 23 lata, zaś najnowsza praca powstała w 1997 roku – roku śmierci artysty. Prace, które prezentowane w Atlasie Sztuki pochodzą, w znamienitej większości, z kolekcji prywatnych z jednym wyjątkiem pracą z 1946 roku zatytułowaną Okno, którą pochodzi z Kolekcji Muzeum Sztuki.
10 września 2011 r.
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź