25 września 2011 roku w Konstantynowie koło Poznania będzie miał miejsce pokaz Pawilonu Utopia autorstwa Mikołaja Polińskiego oraz koncert Misy Shimomura.
Pawilon Utopia to budowla – miejsce – pracownia. Stanowi próbę zbudowania dzieła całkowitego unifikującego architekturę, rysunek, malarstwo oraz muzykę – przestrzeń dźwięku.
Pracę nad konstrukcją pawilonu Mikołaj Poliński rozpoczął w 2002 roku. W pierwszym założeniu budowla miała pełnić funkcje czysto pragmatyczne, autor myślał o zbudowaniu obszernej pracowni. Jednakże podczas prac konstrukcyjnych, dosyć szybko na kształt budowli zaczęły wpływać zainteresowania Polińskiego utopią konstruktywistyczną i – równolegle – fascynacje porządkiem muzycznym.
Proces rozwoju tej idei, opierał się na powiązaniach pomiędzy różnymi dyscyplinami sztuki. Ważne były również parametry użytkowe, które w miarę rozwoju konstrukcji zaczęły odgrywać mniejszą rolę, jednak w dalszym ciągu pawilon pozostał miejscem posiadającym walory pragmatyczne i pełni funkcje swoistego laboratorium.
Konstrukcja, poza nośnymi elementami, wyposażona jest również w elementy, które są wyrazem idei przestrzennego rytmu, porządku ulegającego zagęszczeniu w najwyższych partiach budowli, zwięczonej oknem skierowanym w niebo.
Założenia wieloosiowej symetrii opisanej i wpisanej w koło, wraz z pozostałymi konsekwencjami matematycznymi, wynikającymi z użycia pięciokąta foremnego stanowiącego podstawę pawilonu, posłużyły jedynie za konstrukcję dla dalszych swobodnych działań bliższych rysunkowi powołanemu wyobraźnią, aniżeli sztywną regułą geometrii wykreślnej konstruującym budowlę.
Pewne analogie ze strukturami muzycznymi miały wpływ na kształt pawilonu. Wspomniane nawarstwienie i spiętrzenie materiału plastycznego, odnajdujące uwolnienie w przestrzeni błękitu, można odnieść do narastania materii muzycznej w czasie, odnajdującą swoją kulminację w ciszy.
O porządku Pawilonu Utopia stanowią kontrasty wynikające z konstrukcji wyciszonej w dolnej części i ulegającej zagęszczeniu w górnych partiach, kontrasty światła przedostającego się do wnętrza, oparte na układzie asymetrycznym oraz kontrasty barwne pomiędzy bielą a czernią.
Dekonstrukcja wieloosiowego symetrycznego porządku, poza grą światła wpadającego do wnętrza, spełniała się również w elementach konstrukcyjnych pozostającej w opozycji – asymetrii, analogicznie do muzycznego kontrapunktu. Ponadto, przyjęty porządek konstrukcji zakłócają pewne niedokładności i przesunięcia, które sprawiają, że części budowli będące wariacją liczby 5 nie mają swoich dokładnych powtórzeń.
W tym roku wspólnie z japońską pianistką Misą Shimomurą (zajmującą się muzyką improwizowaną oraz eksperymentalną) Mikołaj Poliński użyją pawilonu jako swoistego instrumentu, którego brzmienie nie tylko będzie wyznaczać forma samej budowli i znajdujące się w niej elementy ale również otoczenie (ogród, warunki atmosferyczne etc.). Bardzo ważną częścią staną się również odbiorcy, którzy w pewnym stopni wpłyną na przebieg utworu.
Mikołaj Poliński
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom zdobył w pracowniach profesora Jerzego Kałuckiego oraz profesora Jarosława Kozłowskiego oraz Universität der Künste w Berlinie w pracowni profesora Lothara Baumgartena. Od 2002 roku jest pedagogiem ASP w Poznaniu. Od 2003 roku kieruje Galerią Naprzeciw.
Misa Shimomura
Pianistka, kompozytorka, zajmuje się muzyką improwizowaną. W latach 1999 – 2006 wspólnie ze skrzypkiem Saikou Miyajima współtworzyła zespół This=Misaxsaikou wykonujący muzykę improwizowaną. Zespół jest tematem filmu Ayako Mogi Ask the Wind nagrodzonego na festiwalu w Nyon w Szwajcarii.
W 2006 roku grała na fortepianie w filmie Thomasa Readelsheimera Touch the Sound. Od tamtego czasu skupiona bardziej na improwizacjach solowych oraz własnych kompozycjach: Triangle Book, 7 Colors, Błękitna fuga wspólnie z Mikołajem Polińskim. Jest laureatką nagrody Arts challenge 2010 w Aichi (Nagoja). Związana z programem rezydencji artystycznej jour par jour cie w Laboratoire Village Nomade w Szwajcarii.
Pawilon Utopia
25 września 2011 r.
Konstantynowo koło Poznania