Co tydzień w ramach cyklu Alternatywa na czwartek w Międzynarodowym Centrum Kultury odbywają się wykłady lub pokazy filmowe poprzedzone krótkim wstępem.
15 września, czwartek, godz. 18.00 / Jan Przyłuski, Polityka DADA
Wykład Jana Przyłuskiego będzie poszukiwaniem źródeł Pomarańczowej Alternatywy.
Pomarańczowa Alternatywa otwarcie wskazuje swoje inspiracje dadaizmem i surrealizmem. A DADA, ze swoją antystrukturalną i antyracjonalną energią żywiołu (czy surracjonalną w przypadku Marcela Duchampa), nieraz już stawało się źródłem współczesnego happeningu politycznego. Z przedwojennej awangardy przejął on poetykę śmiechu, nieograniczoną swobodę wyrażania myśli, cięty dowcip, bezlitosną ironię i oczywiście prowokację. Wszystko po to, by w każdy z możliwych sposobów – absurdu, pastiszu, groteski, uderzy w niebezpiecznie wyalienowującą się władzę (…)
Fragment Polityka DADA. Sztuka akcji i ruchu Pomarańczowej Alternatywy, z publikacji towarzyszącej wystawie.
22 września, czwartek, godz. 18.00 / Ewa Rewers, Uliczne krasnoludki
Ewa Rewers na spotkaniu towarzyszącym wystawie opowie o procesach zawłaszczania lub odzyskiwania przestrzeni publicznej zarówno w kontekście Pomarańczowej Alternatywy i jej poprzedników jak i współczesności.
Prof. dr hab. Ewa Rewers – filozof i teoretyk kultury, jest kierownikiem Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się przestrzeniami miejskimi, architekturą, socjologią kultury, językiem i literaturą.
27 września, wtorek, godz. 18.00 / Fenomen Wrocławia. Z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz Władysławem Frasyniukiem rozmawia Jacek Purchla.
Spotkanie w ramach cyklu: Przemiany. Rozmowy na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury.
29 września, czwartek, godz. 18.00 / Alternatywa? Debata na zakończenie wystawy
Spotkanie zamykające wystawę z udziałem badaczy dziedzin historii sztuki, socjologii, antropologii oraz lidera ruchu Majora Waldemara Fydrycha.
Zaproszeni goście przeanalizują zjawisko Pomarańczowej Alternatywy z perspektywy różnych dziedzin oraz zastanowią się nad trwaniem jej idei we współczesnym świecie.
Wydarzeniem podsumowującym wystawę będzie debata z udziałem badaczy kultury i sztuki, artysty z kręgu urban-artu oraz lidera Pomarańczowej Alternatywy – Waldemara Majora Fydrycha.
Jej celem jest spojrzenie na fenomen Pomarańczowej Alternatywy z perspektywy różnych dziedzin – zwłaszcza sztuki i socjologii, próba interpretacji ulicznych działań, osadzenia ich w kontekście artystycznym, społecznym i politycznym lat 80., a także odwołanie się do współczesnego wymiaru zjawiska. W jakim sensie Pomarańczowa Alternatywa była alternatywą? Czy wciąż nią jest? Gdzie szukać jej kontynuatorów? W tle znajdą się sztuka publiczna oraz refleksja nad przestrzenią miasta wczoraj i dziś.
Wystawa POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA – HAPPENINGIEM W KOMUNIZM w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury organizowana jest w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Jej tematyka zapozna tak polską, jak i zagraniczną publiczność ze szczególną formą polskiego lekarstwa na komunizm. Po raz pierwszy tak obszernie zaprezentowana jest historia Pomarańczowej Alternatywy, jednego z ciekawszych zjawisk lat 80. w Polsce. Wystawa pokazuje narodziny i rozwój zjawiska, a jej narracja zostanie osadzona na tle historii politycznej i społecznej Polski lat 80. XX wieku oraz późniejszej transformacji systemowej.
Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Pomarańczowa Alternatywa
Kuratorzy wystawy: Katarzyna Jagodzińska, Natalia Żak, Agnieszka Couderq – Kubas
Aranżacja wystawy: Rafał Bartkowicz, współpraca Agnieszka Bartkowicz
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Kraków i Narodowego Centrum Kultury
Partnerzy wystawy: Art Boom, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Gmina Miasta Wrocław, CANSON
O.pl Polski Portal Kultury obłą patronat medialny nad wystawą.