Na budynku Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego skończyły się prace nad instalacją Wróć do rozmowy Jean-Michela Alberoli.
Alberola w swoim dziele nawiązał do rozpoczętej wraz ze startem Katowic w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 rozmowy do miasta, roli sztuki w jego przestrzeni. Należy nadmienić, że francuski artysta był jednym z Ambasadorów katowickiej kandydatury.
Powstawanie instalacji koordynował asystent Arberoli Michel Bertrand, a pomagało mu dwóch studentów Akademii Sztuk Pięknych: Mateusz Hajman i Krzysztof Piętka.
Jean-Michel Alberola urodził się w 1953 roku w Algierii. Po przyjeździe do Francji ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Marsylii. Uważany za jednego z najważniejszych (wraz z Gérardem Garouste i Jean-Michelem Blaisem) innowatorów francuskiego malarstwa lat 80. XX wieku. Po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na zbiorowej wystawie w Tulon Salon (1975-76). Zdobył sławę, kiedy jego dzieła włączono do stałej ekspozycji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.
Ma w dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych. Znany z nowatorskiego malarstwa, grafiki, kolaży, rzeźb i instalacji, a przede wszystkim z malowania bezpośrednio na ścianach galerii. Bardzo ważne są współistniejące z prezentowanymi dziełami autorskie komentarze, z ironią i dystansem atakujące wysoki status sztuki. W ramach XVII Górnośląskiego Festiwalu Sztuki Kameralnej artysta gościł w Katowicach z wystawą Echa i fantomy 1968.
Organizator:
Katowice – Miasto Ogrodów