21 września 2011 r. o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbędzie się wykład inaugurujący nowy cykl otwartych wykładów z historii sztuki pt. Szaleństwa wyobraźni – kaprysy fantazji. Wykład Romantyczna wyobraźnia jako źródło utopii artystycznych wygłosi dr hab. Ryszard Kasperowicz, prof. KUL.
Artyści i myśliciele romantyczni, przykładając ogromną wagę do kreatywnej siły wyobraźni jako źródła tworzenia i poznawania, upatrywali jednocześnie w imaginacji narzędzia służącego do przekształcenia świata i nadania mu nowych, nieskażonych brakiem form.
Wyobraźnia stała się dla nich najdoskonalszym, najczulszym instrumentem eksplorowania i prezentacji utopijnych wizji nowej rzeczywistości artystycznej oraz społecznej, będąc kluczem do całkowitej i bezkompromisowej przebudowy antropologii pod kątem artystyczno-estetycznych wizji, które miały posłużyć do urzeczywistnienia postulatu jedności sztuki i życia, postulatu wynoszącego sztukę do rangi nowej religii jako zasady porządkującej (albo odtwarzającej) nowy świat.
Trzeci cykl wykładów otwartych z historii sztuki, zatytułowany Szaleństwa wyobraźni, kaprysy fantazji, przygotowany we współpracy Instytutu Historii Sztuki KUL z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, jest zaproszeniem słuchaczy do wędrówki w krainę artystycznej fantazji.
Sąsiadują w niej ze sobą najbardziej niezwykłe utopie artystyczno-społeczne, najbardziej niespotykane indywidualne dążenia, pragnienia i obsesje twórców, najbardziej oryginalne popisy wirtuozów imaginacji i najbardziej wyraziste przejawy stwórczej siły ludzkiej fantazji. Jest to kraina, która przypomina labirynt – wiele w niej ścieżek ślepych, prowadzących do zatracenia, do zguby; lecz – jak się okaże – nie ma z niej jednego wyjścia, wyobraźnia bowiem podsuwa coraz to nowe rozwiązania.
Nasze wykłady mają być wprowadzeniem do fascynującej historii fantazji artystycznej jako narzędzia twórczego, metody artystycznej i teoretycznej analizy źródeł oraz celów sztuki. Chcemy nie tylko rozwiać najróżniejsze mity i nieporozumienia, dotyczące dziejów i funkcjonowania wyobraźni artystycznej. Pragniemy także, poprzez ukazanie historii szaleństw artystycznej fantazji, poruszyć Państwa wyobraźnię i zachęcić do studiowania sztuki, do ćwiczenia wyobraźni poprzez sztukę oraz do poszerzania horyzontów, dzięki spotkaniu z twórczą imaginacją.
21 września 2011 r., godz. 17.00
Miejska Biblioteka im. H. Łopacińskiego
ul. Hempla 5
Lublin