Do 25 września 2011 r. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu trwać będzie międzynarodowy projekt artystyczny Global Communication Festival.
Global Communication Festival – Festiwal Globalnej Komunikacji: organizatorzy pragną, aby prezentowana sztuka nie była ograniczona konwencją, modą, polityką czy sprawami codziennego życia – z drugiej jednak strony nie chcą, żeby była to sztuka całkowicie od tych spraw oddzielona. Sztuka, która przestaje spełniać funkcje komunikacyjną przestaje być sztuką. Oznacza to, że sztuka prezentowana na festiwalu jest sztuką otwartą w tym sensie, że stwarza pewną otwartą sytuację komunikacyjną, którą wypełnić treścią ma publiczność.
Ta sztuka ma sprawiać, że publiczność w procesie współtworzenia sztuki, komunikuje się sama ze sobą. Społeczność, w której zachodzi taka komunikacja, nazywa się społecznością otwartą. Najważniejszym zadaniem festiwalu jest stworzenie platformy do powstania takiej społeczności. Radom czekał na taką chwilę zbyt długo.
Ta komunikacja jest oczywiście sprawą złożoną – dlatego właśnie festiwal składa się z kilku komplementarnych części, mających wskazywać miejsca, w których i za pomocą których sztuka stwarza sytuacje komunikacyjne a publiczność wytwarza komunikat.
Pierwszą z nich będzie PAS Project – a więc kontynuacja Performance Art Studies prowadzonych przez światowej sławy artystę BBB Johannesa Deimlinga. Pierwsza odsłona tego projektu odbyła się podczas pierwszej edycji Global Communication Festival w 2009 roku. W tym roku artysta zaprasza do uczestnictwa w projekcie 4 artystów z Polski i Niemiec, z którymi w ciągu dwóch dni będzie pracował nad wytworzeniem działań wykorzystujących kontekst postindustrialnej siedziby MCSW Elektrownia. Będą więc to projekty dedykowane przestrzeni i miejscu.
Drugą odsłoną festiwalu będzie projekcja sztuki video Davida Moznego, czeskiego filmowca i artysty wizualnego, znanego z oryginalnych produkcji oraz bezkompromisowego podejścia do narracji, obrazu i dźwięku. Jest to więc projekt dedykowany formom odbioru obrazu.
Trzecią częścią będą prezentacje performatywne, kuratorowane przez Frantiska Kowolowskiego, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli czeskiej sztuki akcji – a jednocześnie cenionego kuratora Dum Umeni w Brnie. W ramach prezentacji zostanie także przedstawiony kilkudniowy projekt Pasożyta Arka, polskiego twórcy od lat konsekwentnie rozwijającego idee sztuki pasożytniczej. Ta część dedykowana będzie formom współuczestnictwa w sztuce.
Wreszcie na zakończenie festiwalu publiczności zostanie zaprezentowany multimedialny set dźwiękowy (live-act) wykonany przez wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzyki elektronicznej DJ Teielte z wytwórni You Know Me Records. Jego wystąpienie będzie zwieńczeniem i podsumowaniem serii występów, które rozwija i prezentuje od kilku lat. Na Global Communication Festival przedstawi on ostatnią odsłonę tego projektu. Ta część będzie więc dedykowana sposobom komunikacji poprzez dźwięk.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom