2 października 2011 roku Muzeum Miasta Łodzi oraz Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom zapraszają na społeczno-artystyczny happening Muzeum na Wolności. W tym dniu plac Wolności zamieni się w muzeum. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki staną specjalnie w tym celu przygotowane gabloty, w których przy pomocy wolontariuszy i pracowników muzealnych, każdy będzie miał szansę stworzyć swoją autorską prywatną wystawę, złożoną z ważnych, bądź interesujących przedmiotów.
Muzealnicy wytłumaczą czym kierować się przy doborze eksponatów, jak je zaprezentować, opisać czy sfotografować. Zachowanie standardów muzealnych w tej jakże niestandardowej akcji jest sednem happeningu, którego celem jest pokazanie, że wolność nie oznacza chaosu czy braku porządku.
Muzeum na Wolności to nowa, atrakcyjna forma zaproszenia do zapoznania się z bogatą ofertą łódzkich muzeów, ze szczególnym uwzględnieniem znajdujących się w nich eksponatów. Muzealia to szczególny rodzaj przedmiotów. Znaczna ich część to różnego rodzaju pamiątki, dowody bytności, reprezentacje przeszłości.
Są to rzeczy jak gdyby nie na miejscu, ponieważ nie pełnią już przypisanych im pierwotnie funkcji (jak na przykład walizki, stroje czy stare bilety kolejowe). Zachowując je, Muzea kreują z nich pewnego rodzaju pamięć zewnętrzną oraz tworzy wspólną, miejską tożsamość, na którą składają się indywidualne narracje.
Happeningowi towarzyszy gra muzealna zainspirowana, zdobywającymi coraz większą popularność, grami miejskimi oraz ideą questingu, czyli specjalnej narracji przy zwiedzaniu atrakcyjnych miejsc (nawiązanie do znanych doskonale podchodów).
Muzeum na Wolności to kreatywna zabawa – bawiąc uczy. W konstrukcji pytań i zadań zawarte są fakty pozwalające na poznanie historii i nie tylko. Poprawne odpowiedzi zawarte będą w samych eksponatach lub w ich opisach.
Aby odpowiedzieć na pytania gracze muszą odwiedzić wszystkie gmachy, uczestniczących w projekcie Muzeów (Muzeum Kanału Dętka, Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych, Muzeum Farmacji, Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne, Muzeum Miasta Łodzi – przejście całego szlaku może zająć około 2-3 godzin). W rozwiązywaniu muzealnych zagadek pomagać będą opiekunowie wystaw.
Zgodnie z filozofią questingu najważniejszym celem zabawy jest rozwijanie poczucia tożsamości z regionem. Znakomita większość pytań czy zadań związanych będzie z historią Łodzi, jej kulturą, sztuką i etnografią. W każdym z gmachów, w wyznaczonych miejscach gracze będą zdobywać stemple potwierdzające zaliczenie kolejnego etapu gry.
Happening Muzeum na Wolności
2 października 2011r.
Muzeum Miasta Łodzi
Ogrodowa 15
91-065 Łódź