21 września 2011 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpoczęły się próby do niedzielnego przedstawienia opery Traviata Giuseppe Verdiego. Pod kątem muzycznym nad spektaklem, z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi pracuje Maestro José Maria Florêncio, od niemalże 25 lat stały gość Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Sinfonia Varsovia i wielu innych instytucji muzycznych w kraju i za granicą.
Do solistów występujących w niedzielnej Traviacie dołączy także Paweł Skałuba, tenor, który wykona partię Alfreda.
José Maria Florêncio – dyrygent, altowiolista, kompozytor. Pochodzi z Brazylii, w Polsce mieszka od ponad 25 lat. Odebrał gruntowną edukację muzyczną, która obejmowała naukę gry na wszystkich instrumentach orkiestry, fortepianie i gitarze klasycznej.
W wieku 19 lat był już solistą – altowiolistą oraz koncertmistrzem altówek w jednej z najważniejszych orkiestr ojczystego kraju. Studiował dyrygenturę na takich uczelniach, jak Universidade de Minas Gerais (Brazylia), Juilliard School of Music (USA), Musikhochschule w Wiedniu (Austria), czy Akademia Muzyczna w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Henryka Czyża.
Jako dyrygent debiutował mając 21 lat. Po przyjeździe do Polski (1985) rozpoczął aktywną karierę dyrygencką, prowadząc gościnnie wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, przedstawień operowych i baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych w kraju oraz w wielu państwach Europy, obu Ameryk i Azji, a także dokonując licznych nagrań.
Sprawował funkcję stałego dyrygenta, jak również dyrektora kilku najważniejszych instytucji muzycznych, takich jak Państwowa Opera we Wrocławiu, Orkiestra i Chór Polskiego Radia i Telewizji, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Filharmonia Poznańska, a w ostatnich latach – w Operze Bałtyckiej.
Od niemalże 25 lat jest również stałym gościem Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestry Sinfonia Varsovia a także licznych międzynarodowych festiwali na wszystkich kontynentach. Spośród ważnych zaproszeń warto podkreślić pobyt Maestra w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie, jako pierwszy dyrygent zaproszony z Polski w 160-letniej historii Konserwatorium, poprowadził kursy mistrzowskie dyrygentury i uroczysty koncert muzyki polsko-brazylijskiej.
José Maria Florêncio ma na swoim koncie także kilka realizacji w łódzkim Teatrze Wielkim. Pod jego batutą usłyszeć można było m.in. opery Don Carlos i Ernani Verdiego, Don Giovanni Mozarta czy Rycerskość wieśniaczą Mascagniego a także Wieczór baletowy. Wacław Niżyński in memoriam, na który składały się: Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, Popołudnie fauna Claude`a Debussy`ego i Święto wiosny Igora Strawińskiego.
Dyrygent jest również dwukrotnym laureatem nagrody Złota Łódka za najlepsze spektakle w Łodzi (Ernani Verdiego i Rycerskość wieśniacza Mascagniego), nagrody krytyków muzycznych Sao Paulo dla najlepszego dyrygenta 1992 roku oraz laureatem prestiżowej nagrody Sereia de Ouro’97 Brazylijskiej Telewizji GLOBO dla osobowości świata kultury. Doceniany był także za swoje dokonania w Operze Bałtyckiej – Ariadna na Naxos pod jego dyrekcją uznana została przez Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszy spektakl roku 2009, podobnie jak nagrodzony rok wcześniej na Konkursie i Festiwalu Mezzo TV w Szeged Gwałt na Lukrecji Brittena – spektakl, który transmitowany był widzom w całej Europie.
W dokonaniach artystycznych Maestra znajduje się również wiele prawykonań utworów współczesnych, m.in. prapremiery: Electra Mikisa Theodorakisa i Olga brazylijskiego kompozytora Jorge Antunesa, kantaty Holocaust Marty Ptaszyńskiej oraz prawykonania utworów napisanych przez kompozytorów z wielu krajów świata (Polska, Francja, Izrael, Brazylia) dedykowanych jemu osobiście. Maestro dokonał także licznych pierwszych nagrań płytowych. Płyta z muzyką francuskich kompozytorów Henriego Tomasiego i Jacquesa Bondona została oceniona pięcioma diapazonami, czyli najwyższą oceną fonograficzną we Francji.
Teatr Wielki w Łodzi
Plac Dąbrowskiego
90-249 Łódź