29 września 2011 r. o godz.18.00 w Opera Śląska zaprasza na operę Wolfganga Amadeusza Mozarta Cosi Fan Tutte ossia La Scuola degli amanti (Tak czynią wszystkie, czyli Szkoła kochanków).
Cosi fan tutte to opera buffa w 2 aktach napisana pod koniec 1789 roku na zamówienie cesarza Józefa II. Jego prapremiera odbyła się 26 stycznia 1790 w Burgtheater w Wiedniu. Okazała się wielkim sukcesem. W ciągu pierwszego sezonu wystawiono ją dziesięć razy. Jest to trzecia opera Mozarta napisana we współpracy z librecistą Lorenzoda Ponte.
To, że Cosi fan tutte okazało się dziełem najwyższej próby jest przede wszystkim zasługą kompozytora; świadectwem miary talentu dramaturgicznego Mozarta obdarzonego instynktem idealnej formy – niezależnie od roli librecisty,który dostarczył kompozytorowi swój najlepszy tekst. Libretto wykorzystuje motyw zamiany narzeczonych, znany już od XIII wieku, opracowany wcześniej przez Boccaccia w Dekameronie i Szekspira w Cymbelinie, wprowadza również elementy mitu o Prokris w wersji opisanej przez Owidiusza. Podobno rzecz oparta była na historii autentycznej.
Dwaj młodzi oficerowie wysławiali piękności cnotę swych narzeczonych. Przysłuchujący się temu pewien wiedeński arystokrata, stary sceptyk, założył się, że dowiedzie im, jak wątpliwa jest wierność kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast. Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec nowym admiratorom.
Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany powrót zbulwersowanych młodzieńców… Zakład został przegrany, zdrada odkryta. Pozostała gorzka prawda pocieszającego ich starca, iż tak czynią wszystkie.
W Operze Śląskiej Cosi fantutte pojawiło się po raz pierwszy w 1957 r. i było dziełem Włodzimierza Ormickiego (kierownictwo muzyczne), Tadeusza Gryglewskiego (scenografia) oraz berlińskiego reżysera Petera Neitscha.
Po raz wtóry Cosi fan tutte weszło do repertuaru 1977 roku pod kierownictwem muzycznym Napoleona Siessa, w inscenizacji i reżyserii Olgi Lipińskiej przy współudziale Henryka Konwińskiego(ruch sceniczny) oraz Małgorzaty Spychalskiej (scenografia).
Po raz trzeci opera buffa Mozarta pojawiła się na bytomskiej scenie w roku 1995, później–w roku2006–miało miejsce jej wznowienie sceniczne, którym toOpera Śląska otwarła nowy nurt stałej działalności artystycznej w Sali Koncertowej im. Adama Didura.
Kierownictwo muzyczne: Piotr Warzecha
Inscenizacja i reżyseria: Henryk Konwiński
Dekoracje i kostiumy: Barbara Jankowska
Współpraca muzyczna: Antoni Duda, Krzysztof Dziewięcki
Przygotowanie chóru: Krzysztof Martyniak
Opera Śląska
ul. Moniuszki 21-23
Bytom