Między 7 a 16 października 2011 roku w Dolnym Pałacu Sztuki w Krakowie odbędą się 2. Internetowe Biennale Młodej Polskiej Sztuki – Początek Drogi.
Pierwsze Internetowe Biennale Młodej Polskiej Sztuki pod hasłem Dyplom – Początek drogi był to konkurs o zasięgu ogólnopolskim organizowany pod patronatem prof. Adama Wsiołkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Intencją pomysłodawców wydarzenia jest promocja absolwentów wydziałów polskich szkół wyższych o profilu artystycznym, którzy obronili dyplom pomiędzy 1 stycznia 2006 roku a 31 grudnia 2010 roku. Pragnieniem organizatorów jest stworzenie forum prezentacji dokonań młodych twórców rozpoczynających swoją artystyczną ścieżkę zawodową.
Organizatorem konkursu jest internetowa galeria sztuki – galeria.mutu.pl. Twórcy portalu świadomie przyjęli tę nazwę zaczerpniętą ze słowa mutualizm, oznaczającego sposób oddziaływania na siebie dwóch gatunków przy obustronnym czerpaniu korzyści. Inspirując się tym znaczeniem, stworzyli portal handlowo-usługowy oraz galerię sztuki, chcąc odpowiadać na potrzebę godzenia ze sobą codziennej pracy z pasją czy zainteresowaniem jakim jest sztuka.
Połączenie dwóch portali ma także ten wymiar znaczeniowy, że słowo galeria, powtórnie zdefiniowane w XXI wieku jako centrum handlowe, powoli zatraca swoje pierwotne znaczenie odnoszące się do miejsca prezentacji dokonań artystycznych. Propozycja portalu mutu.pl jest próbą połączenia tych dwóch przestrzeni.
Innowacyjność Pierwszego Internetowego Biennale Młodej Polskiej Sztuki przejawia się w połączeniu świata realnego i internetowego. Prace zostały ocenione zarówno przez grono profesjonalistów jak i przez publiczność internetową.
Niezależnie od głosowania obradowało pod przewodnictwem Patrona Biennale jury w składzie: prof. Krzysztof Kiwerski, prof. Andrzej Bednarczyk, Henryk Ożóg, prof. ASP, ad. Jan Tutaj, które wybrało do udziału w wystawie i ubiegania się o nagrodę główną konkursu: Bartosza Kokosińskiego, Katarzynę Kucwaj, Małgorzatę Kuczerę, Wojciecha Kielara, Michała Stonawskiego i Kamila Kuzko.
Spośród tej dziesięcioosobowej grupy jury wybierze i ogłosi podczas uroczystego wernisażu wystawy laureata Nagrody ASP w Krakowie.
Projekt w szerszym znaczeniu, zgodnie z przedstawionymi ideami, nie ogranicza się jedynie do konkursu, ale ma także na celu wzbudzenie zainteresowania sztuką wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Równolegle do Internetowego Biennale Młodej Polskiej Sztuki organizowany jest konkurs pod nazwa Sztuki plastyczne? Lubię to, w którym zwyciężyli uczniowie Technikum Ekonomiczno-Handlowego Nr 5 w Krakowie, dzięki liczbie 706 zarejestrowanych odwiedzin strony konkursu i oddanych w nim głosów, a kolejne miejsca zajęły szkoły: XI Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu (566) i Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie (363).
Internetowe Biennale Młodej Polskiej Sztuki
7-16 października 2011
Pałac Sztuki
Plac Szczepański 4
31-011 Kraków