30 września 2011 r. o godz. 18.00 w gabinecie Bolesława Bieruta, mieszczącym się w Centrum Bankowo-Finansowym Nowy Świat, odbędzie się dyskusja zatytułowana Architektura XXI: utopie i ich kryzysy.
Uczestnicy dyskusji spróbują znaleźć odpowiedzi na pytania m.in. o to, co jest architekturą XXI wieku w sensie tradycyjnym (budynki, miasta) i w innym rozumieniu (relacje społeczne, wydarzenia ulotne – wypełniające miasta treścią), a także – co miało nią być. W trakcie spotkania podjęta zostanie kwestia wyobrażeń o miastach XXI wieku oraz tego, czy wiek XXI zdołał wytworzyć architektoniczne wizje, które warte byłyby uwagi.
Do dyskusji zaproszono Dorotę Leśniak-Rychlak oraz Dorotę Jędruch, redaktorki krakowskiego kwartalnika Autoportret, którego najnowszy numer w całości poświęcony jest utopiom.
Miejsce spotkania zostało wybrane celowo jako symboliczne dla powojennych losów Warszawy – dyskusji towarzyszyć będą egzemplarze publikacji Plan sześcioletni odbudowy Warszawy Bolesława Bieruta (Książka i Wiedza, 1950 r.). O głos w dyskusji na temat utopii realizowanych w Warszawie poproszono młodą badaczkę Martynę Obarską, autorkę książki MDM między utopią a codziennością.
Podczas spotkania nastąpi premierowy pokaz fotografii Tomka Szerszenia z cyklu Starożytności warszawskie.
Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: bec@funbec.eu
Architektura XXI wieku: utopie i jej kryzysy. Dyskusja
Gabinet Bolesława Bieruta, Centrum Bankowo-Finansowe “Nowy Świat”
Nowy Świat 6/12
Warszawa