W księgarniach dostępna jest już książka Taki upór, która zawiera teksty autobiograficzne i społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Wydawcą publikacji jest Ośrodek KARTA oraz Dom Spotkań z Historią.
Powiem Ci tylko, co uważam za najważniejsze. Upór. Wiele uporu, a jednocześnie dystans do siebie. Tkwi w tym wewnętrzna sprzeczność. Z jednej strony konieczna jest wiara, że to, co robisz, ma głęboki sens, z drugiej: musisz mieć głębokie poczucie, że ani ty taki ważny nie jesteś, ani to, co robisz. Musisz mieć poczucie humoru.
Z wywiadu Taki upór, Karta, 1986
Książka stanowi fascynujące świadectwo epoki, ważne dla zrozumienia historii oraz zagadnień politycznych i społecznych XX wieku. To również opis niezwykłej biografii Jacka Kuronia i jego drogi – od marksizmu, poprzez zaangażowanie w działalność opozycyjną lewicy laickiej, udział w przemianach demokratycznych w Polsce, po sprawowanie mandatu posła i objęcie teki ministra.
Jacek Kuroń to jedna z nielicznych postaci opozycji i polskiej sceny politycznej po 1989 roku, która miała pełną świadomość dokonujących się procesów dziejowych i zarazem była w stanie je opisywać oraz na nie wpływać. Autor nie pozostał obojętny na palące problemy współczesności, m.in. budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wykluczenie społeczne, terroryzm, globalizacja czy relacje z mniejszościami narodowymi.
Wyboru dokonano ze spuścizny Autora, w tym ze wszystkich dotychczasowych publikacji (wydanych w pierwszym i drugim obiegu), a także z unikatowej, liczącej ponad 1000 pozycji Kolekcji Jacka Kuronia, znajdującej się w zbiorach Ośrodka KARTA, w skład której wchodzą cenne materiały, częściowo dotychczas niepublikowane i nieznane: maszynopisy i rękopisy, notatki, artykuły, książki, listy oraz zapisy utrwalone podczas spotkań, w dziesiątkach wywiadów radiowych i telewizyjnych, w filmach. Jest to o tyle ważne, że znacząca część publicystyki Jacka Kuronia jest znana najwyżej bardzo wąskiemu gronu specjalistów.
Zamysł kompozycyjny książki łączy warstwę biograficzną i publicystyczną: podstawę narracji stanowi chronologiczny wybór z czterech autobiografii Jacka Kuronia (Wiara i wina, Gwiezdny czas, Moja zupa, Spoko! czyli kwadratura koła) charakteryzujących się niezaprzeczalnymi walorami literackimi. Pokazują one wszystkie etapy życia Autora – od dzieciństwa po ostatni okres życia – a zarazem blisko 70 lat historii Polski. W narrację autobiograficzną zostały wplecione fragmenty publicystyki społeczno–politycznej (artykuły z lat 1964–2004), stanowiące do niej intelektualny komentarz. Tak dobrane teksty i zdjęcia układają się w opowieść o jednym z najbardziej wnikliwych obserwatorów powojennej historii Polski, a przede wszystkim o jej świadomym i czynnym współtwórcy. Pozwalają również dostrzec złożoność procesów historycznych, które doprowadziły do wydarzeń Czerwca i Października ’56, Marca ’68, Grudnia ’70, Czerwca ’76, Sierpnia ’80 i Grudnia ’81, a także Czerwca ’89 i kolejnych lat transformacji.
Publikacja zawiera kilkadziesiąt zdjęć, w tym niepublikowane fotografie ze zbiorów Przyjaciół i Rodziny, Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, kopie rękopisów, maszynopisów. Do książki dołączono płytę CD, zawierającą nieznane nagrania pochodzące z, działającego poza cenzurą, biura informacyjnego KSS KOR, którego pomysłodawcą i współtwórcą był Jacek Kuroń. Ze względu na cenzurę środków masowego przekazu, nadawanie wiadomości o represjach z przyczyn politycznych (rewizjach, zatrzymaniach, pobiciach) było możliwe jedynie dzięki Radiu Wolna Europa i BBC. To właśnie dzięki KOR-owi, informacje dyktowane przez telefon przez Jacka Kuronia i innych współpracowników, były przekazywane na Zachód i trafiały do tych radiostacji.
Jacek Kuroń, Taki upór; wybór i redakcja: Maria Krawczyk; seria: Świadectwa; 564 strony, twarda oprawa, 1 wkładka zdjęciowa (48 stron), płyta CD; wydawcy: Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią.