7 października 2011 r. w Klubie Dragon w Małym Domu Kultury odbędzie się koncert Oleszak / Jacquemyn / Turner TRIO. Koncert jest częścią festiwalu Nowy Wiek Awangardy.
Oleszak / Jacquemyn / Turner Trio – Z powodu użytego instrumentarium stanowi klasyczne trio jazzowe, jednak o całkowicie przedefiniowanym znaczeniu i eksplorujące wiele wciąż nieodkrytych możliwości tkwiących w potencjale takiego składu. Pozbawione jest ono również wiodącej (egocentrycznej) roli fortepianu. Taka postawa pozwala, między innymi, na uzyskanie bardziej jednorodnego i spójnego brzmienia. Perkusja bardzo często staje się instrumentem melodycznym, fortepian przejmuje jej rolę, a nie pozostający w tle kontrabas – ukazuje złożoną i wielogłosową harmonię.
Wyobraźnia plastyczna gra tutaj niebagatelną rolę – wszyscy członkowie trio oprócz aktywności muzycznej zajmują się również jakąś dziedziną sztuki wizualnej.
Chociaż spotkaliśmy się z różnym bagażem doświadczeń, to każdy z nas rozwijając swój osobisty język dźwięku dotarł do miejsca, w którym swobodne improwizowanie jawi nam się jako najbardziej ekscytujący, warty artystycznego wysiłku i adekwatny do współczesności rodzaj wypowiedzi.
Witold Oleszak (urodzony w 1970 r.) naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat. Po 10 latach kształcenia (fortepian klasyczny), porzucił szkołę i wkrótce dołączył do awangardowej, muzycznej i para-teatralnej grupy Krew, która wraz z zespołem Reportaż” w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, tworzyła poznańskie podziemie muzyczne. W latach 1989– 1999 odbył gruntowne studia w zakresie architektury. Początkowo na Politechnice Poznańskiej następnie jako autodydakta.
W tym czasie powstawały wyłącznie utwory-ilustracje dla teatru alternatywnego oraz koncepcje partytur graficznych. Od roku 2003, aktywny ponownie jako muzyk/improwizator, konsekwentnie rozwija własną metodę twórczą Muzyka Prefabrykowana. Stały członek poszukujących grup muzycznych – Reportaż i Ral7024 Najczęściej gra na fortepianie i fortepianie preparowanym, instrumentach własnej konstrukcji oraz na instrumentach zepsutych i na krawędzi ruiny. Jako wykonawca, najbardziej ceni sobie twórcze spotkania z innowacyjnymi perkusistami takimi jak: Andrzej Karpiński, Chris Cutler, David Kerman czy Roger Turner.
Od roku 2009 specjalne miejsce zajmuje współpraca z doświadczoną w dziedzinie muzyki współczesnej i improwizowanej skrzypaczką – Anną Zielińską.
Peter Jacquemyn (urodzony w 1963 r.) z łatwością porusza się pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką. Jako rzeźbiarz, atakuje pnie drzew przy pomocy siekiery i piły łańcuchowej. Jego koncerty są równie spektakularne: z nieokiełznaną energią namiętnie zmaga się ze swoim kontrabasem. To jest walka, w której wszystkie środki są dozwolone: smyczki (1, 2 lub ??3), pogniecione puszki po napojach, plastikowe worki, zmięty papier, tłumiki, mosiądz, przestrojone struny… Jak sam powiedział: Staram się przełamać granicę między instrumentem, a mną samym…Wszystko to stawia Petera Jacquemyn pośród najciekawszych belgijskich improwizatorów, o całkiem uzasadnionej międzynarodowej reputacji.
Pośród muzyków, z którymi współpracowawał wymienić należy między innymi takie nazwiska jak: Fred Van Hove, Jacques Palinckx, Peter Kowald, Conrad Bauer, Wolfgang Fuchs, Takashi Yamane, La Donna Smith, Jo Truman, Michael Moore, Ernst Reijseger, Floros Floridis, Daunik Lazro, Barre Phillips, Roger Turner, John Edwards, Joëlle Léandre, Phil Minton, Kris Wanders, Johannes Bauer, Mark Sanders i wiele innych. Pracuje również z tancerzami.
Roger Turner – wzrastał na mocnym fundamencie Jazzu pośród muzycznego życia Canterbury lat sześćdziesiątych. Od 1974 r., poprzez proces improwizacji, skoncentrował się na odkrywaniu bardziej osobistego języka perkusji. Samodzielna praca, doświadczenia z rockiem eksperymentalnym, obszerna praca z tańcem, filmem i sztuką wizualną, zaangażowanie w liczne grupy jazzowe i warsztaty, tworzyły znaczącą część tego rozwoju. Zazwyczaj jednak największą przyjemnością i odkryciami było tworzenie muzyki z najlepszymi europejskimi i światowymi muzykami, zarówno w stałych składach jak i tworzonych ad hoc, takimi jak: Alan Silva, Cecil Taylor, Henry Grimes, Derek Bailey, Evan Parker, Keith Rowe, Toshinori Kondo, Irene Schweitzer, Joelle Leandre…
Koncertował w Europie, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chinach i Japonii, nie wyłączając tak odległych miejsc jak Arktyka. Aktualnie współpracuje z Konk Pack (z Timem Hodgkinsonem i Thomasem Lehnem), w duecie z Annette Peacock, z The Josef Nadj Dance Project, The Recedents (z Lolem Coxhillem i Mikiem Cooperem), The Phil Minton Quartet, gra w trio z Michelem Donedą i Johnem Russellem, w duetach z Johnem Russellem i Philem Mintonem. Uczestniczy w wielu nagraniach.
Klub Dragon
ul. Zamkowa 3
Poznań