7 października 2011 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie wykład inauguracyjny prof. Jacka Purchli rozpocznie VI. edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa.
Studia organizowane są one już od 10 lat przez Międzynarodowe Centrum Kultury i Małopolską Szkołę Administracji Publicznej UEK, a bogaty program dotyczy zarządzania dziedzictwem kulturowym. W tym roku zgłosiła się na Akademię Dziedzictwa rekordowa ilość chętnych, a przyjętych zostało aż 40 osób, wśród nich reprezentanci najważniejszych instytucji kulturalnych z całej Polski. Studenci AD wywodzą się głównie spoza Małopolski, największa ilość z Warszawy i Wrocławia. Tym samym doceniony została więc nie tylko program studiów i renoma wykładowców, ale także fakt, że większość zajęć odbywa się właśnie w Krakowie – skarbnicy dziedzictwa.
Wykład prof. Jacka Purchli rozpocznie także serię podobnych spotkań, otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Rosnąca świadomość znaczenia dziedzictwa oraz coraz większa popularność Akademii Dziedzictwa sprawiła, że postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę o serię wykładów otwartych poświęconych zarządzaniu dziedzictwem oraz zarządzaniu instytucjami kultury – mówi dr Michał Wiśniewski, który kieruje Ośrodkiem Edukacji MCK. Wykłady organizowane w formie spotkań otwartych odbywać się będą w Sali Pod Kruki, a ich zapis filmowy udostępniany będzie na stronie internetowej MCK (www.mck.krakow.pl). Wykładowcami będą polscy i zagraniczni współpracownicy Akademii Dziedzictwa, w której w ubiegłych latach wykładali min. prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Rottermund dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Paweł Jaskanis dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Akademia Dziedzictwa
Wykłady i seminaria obejmują zagadnienia ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne, które tworzą podstawy nowoczesnej filozofii ochrony dziedzictwa. Słuchacze przechodzą szkolenie w zakresie nowoczesnych metod ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Uzupełnieniem programu są warsztaty terenowe przy obiektach zabytkowych, tygodniowy obóz naukowy i końcowy objazd studyjny będący sprawdzianem zdobytej podczas studiów wiedzy. Adresatem studiów są pracownicy administracji publicznej, służby ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych, oraz organizatorzy turystyki kulturowej.
Kadrę naukową Akademii stanowią wybitni specjaliści, autorzy licznych publikacji z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji zespołów zabytkowych, dyrektorzy, kuratorzy i konserwatorzy zespołów zabytkowych i kolekcji muzealnych. W pierwszym polskim rankingu studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w kulturze Akademia Dziedzictwa znalazła się na drugim miejscu pośród jedenastu ocenianych programów. Klasyfikacji dokonał w roku 2007 Polski Portal menedżerów Kultury, uwzględniając takie czynniki jak kadra, program nauczania i cena studiów.
Program: Zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z zakresu zarządzania kulturą, ochrony dziedzictwa oraz prawa i administracji zostaną zorganizowane w ramach następujących bloków tematycznych:
- Teoria dziedzictwa kulturowego
- Prawne i finansowe aspekty ochrony dziedzictwa
- Historia kultury i sztuki – centra i prowincje artystyczne
- Przemysły kultury i formy udostępniania dziedzictwa
- Marketing, promocja i komunikacja
- Samorząd terytorialny, planowanie przestrzenne i prawne uwarunkowania ochrony zabytków
Wykład inauguracyjny prof. dr hab. Jacek Purchla
piątek, 7 października 2011 r., godz. 15.30
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY, Sala Pod Kruki
Kraków, Rynek Główny 25