W dniach od 17 do 19 października 2011 roku w krakowskim Kinie Pod Baranami, w ramach Festiwalu Kultury Buddyjskiej Przestrzeń Umysłu, będzie można zobaczyć filmy o Tybecie i Buddyzmie Tybetańskim.
Celem Festiwalu jest zaprezentowanie ginącej kultury buddyzmu tybetańskiego oraz dostarczenie rzetelnej informacji i praktycznej wiedzy na temat nauk Buddyzmu Diamentowej Drogi, które zostały przeniesione z Dalekiego Wschodu w latach 70-tych przez Lamę Ole Nydahla oraz jego żonę Hannah na prośbę XVI Karmapy. Znalazły one praktyczne zastosowanie w codziennym życiu ludzi mieszkających na Zachodzie. Od 35 lat są obecne również w Polsce.
PROGRAM:
poniedziałek, 17 października
20.15 TAJEMNA PODRÓŻ DO WSCHODNIEGO TYBETU LAMY OLE NYDAHLA / reż. Pedro Gomez, Hiszpania 1986, 60’ (film z polskimi napisami)
Lama Ole Nydahl jest jednym z pierwszych zachodnich uczniów JŚ XVI Gjalwa Karmapy, zwierzchnika linii Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ole Nydahl w latach sześćdziesiątych razem ze swoją żoną Hannah spędził w Himalajach trzy lata, intensywnie studiując filozofię buddyjską pod kierunkiem swojego nauczyciela. Na jego prośbę Nydahl od ponad trzydziestu lat wykłada, pisze książki, uczy medytacji i otwiera ośrodki buddyjskie na całym świecie. Lama Ole, przenosząc na Zachód nauki mające ponad 2500 lat, stworzył własny styl ich przekazywania, często kontrowersyjny i łamiący stereotypy buddysty.
Film jest dokumentacją podróży z 1986 roku. Oglądamy zdjęcia pokazujące zamknięty dla turystów Kham, rejestrujące niezwykłe spotkania i podróż do często nieznanych na Zachodzie źródeł buddyzmu tybetańskiego.
wtorek, 18 października
18.15 NAUKA O STANIE UMYSŁU / reż. Wade Davis, Kanada 2006, 49’ (film z polskimi napisami)
Wade Davis, antropolog i pisarz udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu, aby spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle. Mamy do czynienia z systemem myślenia, który liczy sobie dwa i pół tysiąca lat. Ma niezwykłą moc, bo całe miliony ludzi próbowały pojąć naturę istnienia i zapisać swoje przemyślenia w pismach, które stały się mapą, prowadzącą do wyzwolenia i mądrości.
19.15 BUDDYZM WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE / reż. Bo Juul, Dania 2007, 50’ (film z polskimi napisami)
Gdy na niebie będą latać żelazne ptaki, a woły poruszać się na ognistych kołach, moja nauka dotrze do kraju białego człowieka. Ta przepowiednia, pozostawiona przez Guru Rinpocze w VIII wieku, właśnie się wypełnia. Od 1968 r. duńscy lamowie, Hannah i Ole Nydahl, uczynili rozprzestrzenianie buddyzmu dziełem swojego życia. Do dzisiejszego dnia założyli niemal 600 ośrodków na całym świecie. Ten film opowiada o księciu, który stał się buddą i o 17. Karmapie, duchowym przywódcy szkoły Karma Kagyu, buddyzmu tybetańskiego Diamentowej Drogi. Pokazuje buddyjskie życie we współczesnym, pełnym pośpiechu świecie Zachodu, w którym stale rośnie zainteresowanie dharmą.
środa, 19 października 2011
20.45 W POSZUKIWANIU STAROŻYTNEGO TYBETU / reż. Thomas Schmidt, Niemcy 2008, 76’ (film z polskim lektorem)
Relacja z podróży do izolowanej krainy we Wschodnim Tybecie, gdzie wciąż żywa jest tradycja nieustannej medytacji, obecna wśród społeczności tamtejszych mnichów. Film nawiązuje do Sekretnej Podróży do wschodniego Tybetu Lamy Olego Nydahla. Pokazuje, jak współcześnie wyglądają miejsca, które 30 lat wcześniej udokumentowała Sekretna podróż..
FESTIWAL KULTURY BUDDYJSKIEJ
Kino Pod Baranami
17 – 19 października 2011
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków