14 października 2011 roku o godz. 18.00 w ms2 w Łodzi odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy WIKIzeum, której kuratorem jest Leszek Karczewski. Wystawę będzie można oglądać do 6 listopada.
WIKIzeum to projekt edukacyjno-artystyczny. Odwołuje się do gestu Josepha Beuysa sprzed 30 lat. W sierpniu 1981 roku w czasie karnawału Solidarności, artysta zjawia się w Muzeum Sztuki. Przekazuje drewnianą skrzynię, zawierającą kolekcję prawie 300 prac z trzech dekad lat twórczości. Wizycie, rozpakowywaniu zbiorów, połączonemu z jej komentarzem, artysta nadaje rangę akcji artystycznej Polentransport 1981.
Nic nie okazało się przypadkiem. Rok 1981 to jubileusz półwiecza istnienia Muzeum Sztuki w Łodzi – pierwszego europejskiego muzeum sztuki awangardowej i jedynego otwartego muzeum za Żelazną Kurtyną. Polentransport 1981 to także transport idei, kluczowy dla Beuysa wehikuł transformacji człowieka i przestrzeni społecznej. Beuys twierdził, że wszystko, co przekształca rzeczywistość, jest rzeźbą. W jego Teorii Rzeźby Społecznej każdy człowiek jest artystą ze względu na posiadany twórczy potencjał. Kumulacja energii poszczególnych osób prowadzi do przemian świadomości całego społeczeństwa poza systemem rządów, poza systemem partii politycznych, na drodze demokracji bezpośredniej. Tę koncepcję ucieleśniał dla Beuysa ruch solidarnościowy. W Polentransport 1981 wszystko – sztuka, etyka i polityka, łączy się w jedno.
WIKIzeum pokaże działalność artysty – jego utopie artystyczno-społeczne – jako zrealizowane. Pokaże, że dziś jesteśmy beneficjentami idei Beuysa sprzed 30-40 lat (choć nie we wszystkich ich aspektach) i to beneficjentami nieświadomymi zysku. Projekt podejmie trzy wątki działalności artysty: wątek ekologiczno-humanitarny, wątek rzeźby społecznej, wątek wolnego uniwersytetu.
Na projekt WIKIzeum złoży się wystawa, akcje artystyczne oraz program wykładów i spotkań oraz działań edukacyjnych. Wystawę pod tytułem Heal The World współtworzy Karol Radziszewski. Akcje artystyczne – interwencje w przestrzeni publicznej – interpretujące idee i same wystąpienia Beuysa, przygotowują m.in. Julita Wójcik i Paweł Passini. Gośćmi audytorium współtworzonego z Kubą Szrederem i Wolnym Uniwersytetem Warszawy będą aktywiści, liderzy organizacji pożytku publicznego, badacze obszaru wolności.
WIKIzeum
ms2, Ogrodowa 19
14 października 2011 – 6 listopada 2011
Otwarcie: 14 października, piątek, g. 18.00
Kurator: Leszek Karczewski