Od 18 do 22 października 2011 r. w Poznaniu odbywać się będą VI Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej, organizowane przez Fundacja Barak Kultury.
Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy Cerkwie polskie – obraz przemienionego świata. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.
Czy Jerzego Nowosielskiego, wybitnego malarza, erudytę i mistyka, można nazwać heretykiem? Spotkanie z Krystyną Czerni, autorką wydanej niedawno biografii artysty Nietoperz w świątyni pomoże rozwikłać ten problem. Dzieje życia legendarnego przywódcy religijnego Eliasza Klimowicza, czyli proroka Ilji, który pragnął założyć osadę Wierszalin – nową stolicę świata, cieszącego się za życia wielką sławą na Podlasiu, przybliży Włodzimierz Pawluczuk.
W tajemniczą atmosferę życia sekty wissarionowców wprowadzi nas wystawa zdjęć Filipa Lepkowicza i film dokumentalny Syberyjski przewodnik, próbujący rozwikłać zagadkę niezwykłej popularności Wissariona, byłego milicjanta, który uznał się za Chrystusa. Po raz pierwszy w pięcioletniej już historii Dni Kultury Prawosławnej będzie można uczestniczyć w warsztatach śpiewu liturgicznego.
Zajęcia będą prowadzone przez muzykologa specjalizującego się w muzyce bizantyjskiej, Marcina Abijskiego, absolwenta Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz Uniwersytetu Ateńskiego. Wyjątkowy będzie ostatni dzień festiwalu, który zacznie się rano w poznańskiej cerkwi liturgią prawosławną z udziałem członków Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza działającego przy monasterze w Supraślu. Tego dnia odbędą się też warsztaty pisania ikon. Tym razem zajęcia poprowadzi Basia Mindewicz, absolwentka jedynego w Polsce Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.
Wieczorem, ponownie w cerkwi, odbędzie się koncert legendarnego zespołu folkowego Werchowyna, obchodzącego w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Ostatnim akordem VI Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej będzie Yurta – muzyczny projekt poznańskiego muzyka Jacka Hałasa. Tradycyjnie w trakcie trwania festiwalu będą zbierane datki na kolejną ikonę dla poznańskiej cerkwi. Będzie też można zakupić książki o tematyce prawosławnej na specjalnym stoisku przygotowanym przez księgarnię Tristero w klubie Głośna.
Fundacja Barak Kultury
ul. św. Marcin 80/82 p.329
61-809 Poznań