8 listopada 2011 r. o godz. 19.30 Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i (Le) Poisson Rouge przedstawią koncert muzyki Henryka Góreckiego, zorganizowany w pierwszą rocznicę śmierci kompozytora. Program wypełni w całości muzyka Góreckiego w wykonaniu światowej sławy zespołów Jack Quartet oraz Ensamble Signal pod batutą Brada Lubmana.
W programie znajdą się:
- Kleines Requiem für eine Polka (1993) Ensemble Signal, dyr. Brad Lubman
- Quasi una Fantasia: Kwartet smyczkowy nr 2 op. 64 (1990-91) Jack Quartet
Wykorzystując idee modernizmu jako element własnego języka, Górecki udowodnił, że kompozytor tworzący u schyłku XX wieku jest w stanie pisać muzykę znaczącą i pełną indywidualności, a jednocześnie osiągnąć niebywały sukces. – Keith Pottera, GUARDIAN,12 listopada 2010
W Stanach Zjednoczonych Górecki był najbardziej znany za sprawą niezwykle popularnej III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych, ale publiczność rocznicowego koncertu będzie miała okazję wysłuchać mniej znanych, choć nie mniej niezwykłych utworów kameralnych z późniejszego okresu twórczości polskiego kompozytora.
Kleines Requiem to rodzaj tajemniczego misterium żałobnego. Tytułowa Polka może oznaczać zarówno polską dziewczynę, jak i popularny środkowoeuropejski taniec; autor nigdy nie wyjawił wprost swojej intencji. Utwór, złożony z czterech części, nie ma w sobie nic z lekkości tańca: jest mroczny, uporczywy i pełen ascetycznego piękna.
II Kwartet smyczkowy Quasi una Fantasia przywołuje skojarzenia z muzyką Beethovena, którego sonaty fortepianowe i kwartety smyczkowe wywarły znaczący wpływ na kształt pierwszych dwóch kwartetów Góreckiego. Obecność Beethovena jest silnie wyczuwalna nie tylko w konstrukcji II Kwartetu, lecz także w sekwencji trzech Beethovenowskich akordów, jak określał je sam Górecki: pojawiają się one w całym utworze, aż po jego naznaczony wpływami muzyki ludowej finał, w którym powraca uroczysty motyw, otwierający część pierwszą.
Obydwa dzieła stanowią świadectwo niezłomnej i bezkompromisowej wierności artystycznej wizji, która zawsze była najważniejsza w sztuce Góreckiego.
Idea koncertu w hołdzie dla polskiego kompozytora narodziła się niemal natychmiast po jego śmierci. Pomysłodawcami są znany w Nowym Jorku impresario muzyczny Ronen Givony, specjalizujący się w organizacji imprez związanych z muzyką współczesną i awangardową, oraz Anna Perzanowska, kurator programu muzycznego w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Wśród wcześniejszych wspólnych projektów Instytutu i Ronena Givony znalazły się m.in. Unsound Festival New York, prezentujący polską muzykę współczesną.