W sobotę 22 października 2011 roku o godz. 20.15 w warszawskim Kinie Muranów zaprezentowane zostaną trzy koreańskie filmy grozy: Nocny połów Park Chan-wooka i Park Chan-kyonga, oraz Ujrzałem diabła i Opowieść o dwóch siostrach Kim Jee-woona. W przerwie pokazu widzowie zostaną zaproszeni na tematyczne małe-co-nieco, czyli surowe sajgonki.
Łącząc amerykańską tradycję święta Halloween i wcześniejszych, słowiańskich Dziadów z kinematografią azjatyckich mistrzów gatunku, Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz kolejny zaprasza widzów na noc filmów grozy. Tym razem będą to obrazy produkcji koreańskiej.
Nocny połów, reż. Park Chan-wook, Park Chan-kyong, Korea Południowa 2011, 30′
Pierwszy koreański film zrealizowany za pomocą iPhone’a 4. Stworzyli go wspólnie Park Chan-wook, znany z trylogii zemsty, na którą składają się: Pan Zemsta, nagrodzony w Grand Prix w Cannes Oldboy i Pani Zemsta, oraz jego brat, Park Chan-kyong, znany głównie z krótkich metraży. Hipnotyzująca muzyka UhUhBoo Project (znanego z Pana Zemsty) w połączeniu z efektami wizualnymi wywołuje metafizyczne wrażenie.
Bohaterem filmu jest wędkarz, spędzający noc nad jeziorem. Zamiast ryby wyławia z wody martwą młodą kobietę, która na jego oczach ożywa.
Ujrzałem diabła, reż. Kim Jee-woon, Korea Południowa 2010, 141′
Błyskotliwy thriller Kim Jee-woona, specjalisty od kina gatunkowego, idzie o krok dalej w stosunku do konwencjonalnych opowieści o psychopatycznych zabójcach. Ukazuje kruchą granicę między złem i dobrem, mordercą i ścigającym go przedstawicielem prawa, który – by ukarać zwyrodnialca – musi przelicytować go w okrucieństwie. Akcja toczy się wokół wątku zemsty agenta służb specjalnych na mordercy swej ciężarnej żony – odrażającym psychopacie, który zwykł gwałcić, torturować i w okrutny sposób mordować młode kobiety. Plan zemsty bohatera jest prosty: znęcać się fizycznie i psychicznie nad przestępcą aż ten, podobnie jak jego ofiary, będzie błagał o śmierć…
Opowieść o dwóch siostrach, reż. Kim Jee-woon, Korea Południowa 2003, 115′
Oto wywiedziona z nauk Buddy, filmowa refleksja na temat iluzoryczności obrazu świata, gotycka, pełna grozy opowieść. Podstawą scenariusza jest stara, koreańska legenda Róża i Lotos, sfilmowana do tej pory aż pięciokrotnie. Pierwszy raz w 1924 roku, a ostatni w 2003 właśnie przez Kima.
Śledzimy losy dwóch sióstr, które na skutek tragicznych przeżyć w dzieciństwie, zostały zamknięte w szpitalu psychiatrycznym. Po latach zostają przywrócone światu. W odciętym od cywilizacji domostwie czeka na nie ojciec i nienawidząca dziewcząt macocha. Z początku nic nie wskazuje na to, że egzystencja domowników zostanie zakłócona przez wewnętrzny konflikt. Jednak z dnia na dzień między siostrami a macochą i ojcem narasta napięcie. Nie wiadomo, czy jest to sytuacja wywołana przez ludzi, czy może przez dom, kryjący w sobie makabryczną tajemnicę, o której nikt nie mówi, ale która wydaje się rzucać ponury cień na życie bohaterów.