Od 14 października 2011 r. w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu można oglądać wystawę Piękne…jak drut. Z historii słowackiego druciarstwa.
Druciarstwo należy do najmłodszych i najważniejszych rzemiosł słowackich, a sylwetka druciarza z torbą na plecach, obwieszona zwojami drutów i łapkami na myszy jest do dziś słowackim symbolem narodowym. Początki tego rzemiosła sięgają XVIII wieku, na początku stanowiło ono dodatkowe źródło utrzymania mieszkańców górskich regionów północno-zachodniej Słowacji (okolice Żyliny i Spiszu). Słowaccy mistrzowie druciarstwa odkryli wyjątkowe właściwości drutu i opracowali oryginalne, proste sposoby jego ręcznego formowania i wiązania bez spawania i lutowania.
Z biegiem czasu ten lokalny fenomen rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty, druciarstwo zaczęło przynosić dochód i stało się najbardziej rozpowszechnionym w kraju rzemiosłem. Po II wojnie światowej zaczęło jednak tracić popularność. Dziś stanowi źródło inspiracji dla artystów i rzemieślników.
Eksponaty pochodzą z , które zgromadziło największą na świecie kolekcję przedmiotów z drutu liczącą ponad 6000 eksponatów.
Organizatorami wystawy są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Honorowy Konsulat Republiki Słowackiej we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Instytut Słowacki w Warszawie, Muzeum Považskie w Żylinie.
14 października – 4 grudnia 2011 r.
Muzeum Etnograficzne
ul. Traugutta 111/113
Wrocław