24 października 2011 roku w Warszawie rozpoczną się Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2011. Spektakle artystów z Włoch i Warszawy.
Podczas 18-tej edycji festiwalu ROZDROŻE zaprezentowane zostaną spektakle łączące taniec i ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi, autorstwa twórców z Włoch i Warszawy. Na program festiwalu złożą się przede wszystkim pokazy dwóch par spektakli artystów z Włoch i Warszawy o zbliżonej formie i tematyce. Z jednej strony zaprezentowane zostaną spektakle teatru tańca, które zawierają refleksje dotyczące psychologii społecznej i ewolucji kultury. Z drugiej strony pokazane będą kameralne spektakle / instalacje stanowiące studium obrazu kobiety.
Interdyscyplinarny festiwal ROZDROŻE organizowany jest od 1994 roku i prezentuje twórczość artystów działających na pograniczu sztuk: teatru, tańca współczesnego i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni artyści z zagranicy (co roku z innego kraju lub regionu), których twórczość cechują: istotny przekaz duchowy, wysoki poziom artystyczny i nowatorstwo. Prace zaproszonych artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów warszawskich działających w tym samym obszarze sztuki.
Do udziału w festiwalu zaproszono następujących artystów:
Ceniony w Europie zespół Compagnia Virgilio Sieni z Florencji, dnia 25 października w Teatrze Studio zaprezentuje spektakl taneczno-plastyczny pt. Tristi Tropici (Smutek tropików) inspirowany słynną książką antropologa Claude’a Levi-Straussa. Zespół wybitnego włoskiego choreografa będzie po raz pierwszy gościł w Polsce. Virgilio Sieni działa na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych. Kieruje centrum sztuki we Florencji. W swoich pracach łączy ekspresję tańca i ruchu z fascynującymi żywymi obrazami. Zaproszony na festiwal autorski spektakl pt. Tristi Tropici to poetycka wizja niosąca refleksję na temat przemijania kultur. Spektakl miał premierę podczas Biennale Sztuki w Wenecji w 2010 roku. Od tego czasu przedstawienie było prezentowane z sukcesami m.in. na Biennale Tańca w Lyonie, festiwalu teatralnym Bitef w Belgradzie oraz festiwalu teatru i tańca Spielzeit Europa w Berlinie.
Teatr mufmi z Warszawy, kierowany przez choreografkę i tancerkę Annę Piotrowską, w dniach 29 i 30 października w CSW Zamku Ujazdowskim dwukrotnie zaprezentuje spektakl pt. Fall(ing) Ceil(ing). Przedstawienie miało premierę w 2010 roku i było prezentowane na Polskiej Platformie Tańca 2010 w Poznaniu. W spektaklu zaliczanym do gatunku teatru tańca bierze udział 9 tancerek. Fall(ing) Ceil(ing) prezentuje oryginalną wizję społecznych relacji międzyludzkich.
Dnia 4 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się premiera filmu pt. InSide (nakręconego z udziałem tancerki Aleksandry Borys) w reżyserii Anny Zuzanny Błaszczyk. Choreografię do filmu stworzyła Renata Piotrowska. Obraz stanowi próbę studium samotności kobiety. Jednocześnie jest także efektem zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i ruchu kamery. Tego samego wieczoru będzie także pokazane video-dance pt. Kyo autorstwa włoskich artystów: tancerki Cateriny Genty i kompozytora Marco Schiavoniego. Film ten stanowi poetycką impresję na temat obrazu kobiecego ciała.
Podczas festiwalu dojdzie do warszawskiej premiery autorskiego spektaklu/instalacji pt. Unknown.Seans aktorki, choreografki i tancerki Renaty Piotrowskiej. Dnia 5 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim dwukrotnie zaprezentowany zostanie w/w spektakl z udziałem tancerki Joanny Leśnierowskiej. Producentem przedstawienia jest Art Stations Foundation z Poznania. W spektaklu/instalacji złożonym z serii ożywianych ruchomym światłem obrazów, artystka pokazuje ulotność i względność potocznej percepcji rzeczywistości. Poprzedni spektakl autorstwa Renaty Piotrowskiej był prezentowany na Polskiej Platformie Tańca 2010 w Poznaniu.
Wyróżniająca się włoska tancerka i choreografka Paola Bianchi z Rimini, dnia 9 listopada w CSW Zamku Ujazdowskim zaprezentuje autorski spektakl taneczno – plastyczny pt. Duplica stworzony w 2010 roku. Jest to studium ruchu kobiecego ciała poddanego grze światła i cienia. Artystka będzie po raz pierwszy gościć w Warszawie. Paola Bianchi tworzy spektakle łączące ekspresję fizyczną z walorami wizualnymi. W latach 80-tych tańczyła w zespole Anny Sagni. W 1994 roku założyła zespół AGAR. Jest także autorką kilku filmów wideo oraz wideo-instalacji. Spektakl Duplica był m.in. prezentowany na festiwalach: MILANoLTRE 2010 w Mediolanie, INCANTI Festival 2010 w Turynie, DaTo Danza 2010 – Sesto Fiorentino we Florencji oraz Teatri di Vetro 5 Festival 2011 w Rzymie.
Warsztaty prowadzone przez Virgilio Sieniego są adresowane do profesjonalnych twórców tańca współczesnego zapisy u Janusza Marka e-mail: janmarek@csw.art.pl
Organizatorzy festiwalu: Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim
Współpraca: Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza – Galeria
Partner: Włoski Instytut Kultury
Festiwal zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Festiwal jest częścią programu kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Festiwal XVIII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2011. Spektakle artystów z Włoch i Warszawy
24.10 – 09.11.2011
Kurator: Janusz Marek