5 listopada 2011 r. o godzinie 18.00 w galerii 2PiR Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy międzynarodowej Rosja / Polska.
Ponad 140 zdjęć konfrontujących obrazy z Polski i Rosji współczesnej – czy i jak bardzo się różnią oba kraje, czy coś nas łączy, czy też dzieli nas wszystko, jak chcą niektórzy politycy?
Prezentacja przypada w dwudziestą rocznicę rozpadu systemu politycznego Związku Radzieckiego i powstania nowej Rosji.
Swoje prace zaprezentują:
Sergey Maximishin (Maksimiszin) – jeden z najwybitniejszych współczesnych fotografów rosyjskich, zdobywca pierwszych nagród w konkursie World Press Photo. Seria Imperial Palast. 20 years after – to wielowątkowa opowieść; pochodzi z najnowszego wydania albumowego prac Maksimiszina.
Igor Mukhin (Muchin) – fotograf moskiewski, którego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów na świecie, wykładowca w Wolnej Akademii Fotografii w Moskwie oraz Kijowie, seria Moskwa dwutysięczna (Moscow 2000th) jest dokumentem o życiu w stolicy Rosji, należy do najważniejszych projektów Muchina.
Mariusz Forecki – autor jedynego długiego eseju o Polsce od k. l. 80. po czasy współczesne; stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r. Do obejrzenia będą fragmenty serii: Za mostem, Popkultura pracy, Kolekcja wrzesińska – wszystkie opowiadają o współczesnej Polsce.
Stepan Rudik (Rudyk)– ukraiński fotograf, który za serię zdjęć z Polski został nominowany do Joop Swart Masterclass 2011. Z serii jego reportaży społecznych wywodzi się zdjęcie, które dało mu nagrodę w konkursie World Press Photo 2010 i dyskwalifikację wkrótce po ogłoszeniu werdyktu; stał się kontrowersyjny. Seria Polska – powstała dzięki stypendium polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Gaude Polonia.
6 listopada 2011 r. odbędzie się również spotkanie z autorami fotografii połączone z programem pokazów multimedialnych.
Z tekstu kuratora Moniki Piotrowskiej:
Największy bank w Rosji już przed rokiem przymierzał się do przejęcia jednego z banków w Polsce. Wycofał się bardzo wcześnie. Kto w Polsce chciałby mieć konto w rosyjskim banku, żartują nasi bankowcy.
Wschodni gigant, który zarabia więcej niż wszystkie polskie banki razem wzięte chce wprawdzie jeszcze raz spróbować coś u nas kupić, ale takiego przyjęcia znów może nie wytrzymać. I pewnie nikomu nie będzie tutaj przykro.
Nic albo prawie nic nie wiemy o współczesnej Rosji. Rozziew między zachodnią modą i stylem rosyjskim sprawił, iż w świadomości Zachodu po rozpadzie ZSRR od nowa zaczęto postrzegać Rosjan jako wroga, choć już nie ideologicznego, a estetycznego, mniej niebezpiecznego, bardziej śmiesznego – pisze o swojej ojczyźnie Wiktor Jerofiejew, jeden z najpopularniejszych pisarzy współczesnej Rosji. – Nie ma wśród białych ludzi większych antycoolów niż Rosjanie.
My lubimy równać do Zachodu, trzymać dystans, to jest cool. Lubimy zapominać, że Polska – jak napisał w dwudziestolecie polskich przemian jeden z najpopularniejszych naszych pisarzy Andrzej Stasiuk – leży na wznak między Wschodem a Zachodem.
I jeździł on aż na biedne Południe, by dojrzeć, co u nas; że tu z jakiegoś względu wszyscy wyglądali jak przebrani. Jakby te rzeczy dostali w paczkach z dalekich stron. Wszystko mieli nowe, ale jednak wyglądało jak cudze.
Rodaków Stasiuk podsumował cool: Motocykliści jeździli od świateł do świateł. Stawali, rozkręcali na maksa silniki i znowu po hamulcach. Tak sobie pewnie wyobrażali wolność. (…) Co rusz natykałem się na obsiadły towarzystwem kabriolet. Zwisały z niego nogi. Mój kraj próbował zetrzeć piętno upokorzenia.
(cytaty z: W.J. – Encyklopedia duszy rosyjskiej, A.S. – Dziennik pisany później)
5 listopada 2011 r., godz. 18.00
galeria 2PiR
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
ul. gen. T. Kutrzeby 10
Poznań