25 października 2011 roku o godz. 16.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się spotkanie z ppłk. dr. hab. Rémy’em Porte’em, francuskim historykiem wojskowości. Tematem dyskusji będzie Śląsk z perspektywy Paryża. Francuska polityka wobec Górnego Śląska w latach 1918–1922.
Do panelu dyskusyjnego zaproszeni zostali ponadto: prof. Ryszard Kaczmarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Leszek Jodliński (Muzeum Śląskie w Katowicach), dr Andrzej Nieuważny (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), moderatorem będzie Sebastian Rosenbaum (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach). Spotkanie przygotowano w ramach wystawy W obcym kraju… Wojska sprzymierzone na Górnym Śląsku w latach 1920–1922.
Po 1918 roku Górny Śląsk stał się przedmiotem międzynarodowych rozgrywek dyplomatycznych, których celem było m.in. wzmocnienie odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i osłabienie Rzeszy Niemieckiej. Najaktywniejszym graczem była Francja, a jej polityka wobec regionu górnośląskiego stała się przyczyną konfliktu z dotychczasowym sojusznikiem – Wielką Brytanią.
Spotkanie w Muzeum Śląskim poświęcone będzie przede wszystkim roli Francuzów w sprawowaniu władzy na Górnym Śląsku w latach 1920–1922 przez Komisję Międzysojuszniczą. Francuzi dominowali w składzie Komisji (jej przewodniczącym był Francuz, gen. Henri Le Rond) i to oni mieli największy wpływ na to, co działo się w tym czasie w regionie.
Prelekcję na ten temat wygłosi wybitny znawca tematu, ppłk dr hab. Rémy Porte z Francji, autor monografii Francja a Górny Śląsk w latach 1920–1922 o misji francuskiej na Górnym Śląsku, opublikowanej w 2009 roku w wydawnictwie Riveneuve w Paryżu.
Będzie to pierwsze wystąpienie tego historyka w Polsce. Po prelekcji odbędzie się dyskusja panelowa, której tematem będzie próba spojrzenia na międzynarodowe aspekty historii Górnego Śląska po I wojnie światowej, a zarazem refleksja nad nowymi formułami polityki pamięci historycznej i badań naukowych o okresie powstań śląskich i plebiscytu.
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice