19 października 2011 r. o godz. 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty w oddziale Dzieje Nowej Huty. Ekspozycję można zwiedzać do 15 stycznia 2012 r.
Już po raz szósty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do oddziału Dzieje Nowej Huty na kolejną wystawę z cyklu Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Tym razem opowieść dotyczy Krzesławic, podkrakowskiej wsi, która ze względu na swoje położenie w pasie izolacyjnym, oddzielającym kombinat metalurgiczny od osiedli mieszkaniowych Nowej Huty, stanowi niejako relikt dawnego krajobrazu w centrum miasta.
Na wystawie prezentującej eksponaty związane z dziejami wsi i jej właścicieli oraz mieszkańców, zobaczyć można zarówno odkryte na tym terenie archeologiczne przedmioty należące do najstarszych osadników, reprodukcje najdawniejszych dokumentów wymieniających nazwę Krzesławice, a także rękopisy księdza Hugona Kołłątaja, Kazimierza Girtlera czy rysunki Jana Matejki, wykonywane w jego podkrakowskiej rezydencji.
Prezentowane są także obiekty zebrane w latach 70. XX wieku podczas akcji Ocalić od zapomnienia, które miały posłużyć jako wyposażenie planowanego w Krzesławicach skansenu, a także makieta krzesławickiego fortu, wykonana na zlecenie Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 Krzesławice – obecnego użytkownika obiektu.
Najlepszym uzupełnieniem wystawy będzie spacer do centrum Krzesławic, który z nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zajmie około pół godziny.
Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty
19 października 2011 r. – 15 stycznia 2012 r.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16
Kraków