19 października 2011 roku w Warszawie rozpocznie się Festiwal Filmowy Pięć Smaków w programie którego pojawi się gratka dla miłośników tajwańskiej nowej fali – sekcja Focus: Tajwan. Podzielona została ona na trzy części: Tajwańska nowa fala, Nowe kino Tajwanu oraz Hou Hsiao-hsien. W tej ostatniej znajdzie się pięć najbardziej charakterystycznych obrazów reżysera oraz jeden film jemu poświęcony: Hou Hsiao-Hsien: portret w reżyserii Oliviera Assayasa.
Na Tajwanie historia kina splata się z burzliwymi losami kraju, który w roku narodzin wynalazku braci Lumière stał się kolonią japońską. Oscylując w strefie wpływów Chin kontynentalnych, Japonii i Ameryki, od lat 80. mieszkańcy wyspy próbują zdefiniować własną tożsamość kulturową. Na srebrnym ekranie opisali ją reżyserzy zaliczani w poczet tajwańskiej Nowej Fali, pierwszej próby stworzenia na Formozie kina artystycznego. Próby udanej, choć krótkotrwałej, obejmującej lata 1982-87. Do głosu doszli wtedy młodzi twórcy, m.in. Edward Yang, Hou Hsiao-hsien, Yi Chang, Tao Te-chen, Ko I-chen, Chang Yi, Chen Kun-hou, którzy w filmach nowelowych zarysowali kształt nowego kina tajwańskiego, opartego na współczesnych historiach zwykłych ludzi opowiedzianych długimi, statycznymi ujęciami. W filmach tych po raz pierwszy w tajwańskiej kinematografii twórcy zaczęli ukazywać skomplikowane kwestie dotyczące tożsamości kulturowej i politycznej wyspy, w tym relacje z Chinami kontynentalnymi.
Hou Hsiao-hsien – retrospektywa
Retrospektywę otwiera najważniejszy z jego filmów: Miasto smutku z 1989 roku. Jest to saga rodzinna pokazana na tle burzliwej historii Tajwanu lat 40. XX w. Kończy się okres japońskiej okupacji wyspy, a rządy przejmują wojska nacjonalistycznego Kuomintangu. Pokaz Miasta smutku odbędzie się kinie Muranów, w czwartek 20 października o godzinie 18.00.
Pokazany zostanie również najnowszy film Hou Hsiao-hsiena z roku 2000 Millenium Mambo (Qian xi man po). Bohaterka Millenium Mambo, młoda i piękna Vicky (w tej roli azjatycka gwiazda Shu Qi), z perspektywy roku 2011 wspomina okres dekadę wcześniejszy, kiedy porzuciła szkołę by zamieszkać z zaborczym chłopakiem. Millennium Mambo pokazane zostanie w KINO.LAB, poniedziałek 24 października o godzinie 18.00.
Lustrzane odbicie Millenium Mambo stanowi wcześniejszy film Hou Kwiaty Szanghaju (Hai shang hua) z roku 1998, osadzony w Chinach kontynentalnych pod koniec XIX wieku. Film ten jest adaptacją powieści chińskiego pisarza Hana Bangquinga, w której reżysera zafascynowała atmosfera kwietnych domów – domów publicznych istniejących w kwartałach Szanghaju znajdujących się pod wpływem zachodnim, niejako poza nawiasem konfucjańskiego społeczeństwa. Kwiaty Szanghaju w kinie Muranów 22 października o godzinie 15.30.
Artystyczne podsumowanie dorobku Hou stanowi jego film z 2005 roku Trzy miłości (Zui hao de shi guang), nowelowy obraz złożony z trzech historii o miłości na przestrzeni stu lat. Wszystkie trzy fabuły ukazują historie młodych kochanków (granych przez tę samą parę aktorów: Shu Qi i Changa Chena) uwikłanych w otaczającą rzeczywistość, która staje na drodze ich uczuciu. Trzy miłości zostanie pokazany w KINO.LAB, w niedzielę 23 października o godzinie 21.00.
Café Lumière (Kōhī Jikō) z 2004 roku to filmowy hołd złożony Yasujirō Ozu. Jest to portret młodej pisarki Yoko, poszukującej w Tokio kawiarni, w której bywał tajwański kompozytor Jiang Wen-ye. Café Lumière zostanie pokazany w KINO.LAB, w niedzielę 23 października o godzinie 17.00.
Podsumowaniem retrospektywy filmów Hou Hsiao-hsiena będzie pokaz francusko-tajwańskiego filmu Hou Hsiao-hsien: portret (HHH – Un portrait de Hou Hsiao-Hsien) z 1997 roku. Dokument Oliviera Assayasa jest zapisem rozmów z Hou Hsia-hsienem, jakie dokumentalista odbył w czasie podróży na Tajwan w połowie lat 90. Pokaz odbędzie się w KINO.LAB, w niedzielę 23 października o godzinie 15.00.
Tajwańska nowa fala
Oprócz filmów Hou Hsiao-hsiena pokazane zostaną także inne obrazy tajwańskiej Nowej Fali.
- Która tam jest godzina? w reżyserii Tsai Ming-lianga. Film ten, będący hołdem dla mistrzów francuskiego kina – Francois Truffauta, Roberta Bressona i Jacques’a Tatiego, wybrali za pomocą głosowania fani FF Pięć Smaków na portalu facebook. Na festiwalu w niedzielę 23 października o godzinie 19.00 w KINO.LAB.
- Film Jedz i pij, mężczyzno i kobieto to z kolei obraz znanego już polskiej publiczności Anga Lee. Opowiada on historię szefa kuchni największej chińskiej restauracji w Tajpej, który mieszka na przedmieściach z trzema córkami. O tradycyjnych wartościach, sztuce kulinarnej i rodzinie. Pokazy filmu, niewyświetlanego wcześniej w Polsce, w piątek 21 października w KINO.LAB o godzinie 18.00, oraz w kinie Muranów we wtorek 25 października, również o 18.00.
- Terroryści z 1986 roku to film Edwarda Yanga, znanego w Polsce jako twórca I raz i dwa – jedynego filmu z Tajwanu, który trafił do dystrybucji w Polsce, odnosząc przy tym duży sukces. Terroryści to obraz zawieszony pomiędzy fikcją a rzeczywistością, sztandarowy przykład tajwańskiej Nowej Fali: zderzenie losów bohaterów mieszkających w różnych częściach Tajpej. Film pokazany zostanie w KINO.LAB w piątek 21 października o godzinie 20.30. Będzie to jego polska premiera.
Nowe kino Tajwanu
Kolejną odsłoną kinematografii tajwańskiej jest dział Nowe kino Tajwanu, w którym zaprezentowane zostaną cztery filmy zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat.
- 7 dni odchodzenia Liu Zi-jie i Yulin Wang to czarna komedia ukazująca siedem dni taoistycznych obrzędów pogrzebowych. Polska premiera filmu we wtorek 25 października o godzinie 20:30 w KINO.LAB.
- No puedo vivir sin ti w reżyserii Leona Dai to czarno-biała, pięknie sfilmowana historia oparta na faktach. Samotny ojciec musi zmierzyć się z bezlitosną biurokracją gdy próbuje zapisać córkę do szkoły. Pokazy premierowe w kinie Muranów w sobotę 22 października o 18.00 i w poniedziałek 24 października, także o 18:00. Dodatkowo po sobotnim seansie odbędzie się spotkanie z twórcą.
- Otwierający tegoroczny festiwal film Taipei Exchanges Hsiao Ya-chuana to kolejna polska premiera. Opowiada historię Doris i Josie, które otwierają w Tajpej kawiarnię. Wkrótce stanie się ona miejscem wymiany – opowieści, usług, przedmiotów, ale też aspiracji i marzeń. Po pokazie otwierającym film zostanie wyświetlony także w czwartek 20 października o godzinie 21.00 w kinie Muranów.
- Wędrówka dusz w reżyserii Chen Wen-pina to ostatni już przykład tajwańskiego kina ostatnich lat i kolejna polska premiera w programie. Opowiada historię ludu Atayal w kontekście współczesnej zinstytucjonalizowanej dyskryminacji aborygenów na Tajwanie. Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem odbędzie się w klubie Południk Zero w niedzielę 23 października o godzinie 19.00.