19 października 2011 roku w warszawskim Kinie Muranów rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. W programie festiwalu pojawi się 30 filmów, z których 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Seansom filmowym towarzyszyć będą spotkania i debaty.
Wśród najważniejszych tytułów festiwalu znajduje się Norwegian Wood (Japonia 2010) w reżyserii Trana Anh Hunga. 21 października w kinie Muranów odbędzie się uroczysta premiera tego filmu. Norwegian Wood to zrealizowana w Japonii adaptacja, a wręcz osobista interpretacja, bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego. To opowieść o miłości i dorastaniu japońskich dwudziestolatków w 1968 roku. Przed filmem zapraszamy na spotkanie z Rafałem Tomańskim – japonistą, autorem książki Tatami kontra krzesła, która opisuje współczesną Japonię. Spotkanie to ma na celu przybliżenie swoistej mentalności Japończyków. 24 października odbędzie się drugi pokaz filmu Norwegian Wood, a po nim debata dotycząca twórczości Harukiego Murakamiego. Spotkanie poprowadzi Barbara Klicka – krytyczka literacka.
W spotkaniu weźmie udział Cezary Polak – dziennikarz i publicysta Dziennika Gazety Prawnej, autor wywiadu z Murakamim oraz Justyna Sobolewska – polska krytyk literacka, dziennikarka tygodnika Polityka.
20 października w KINO.LABie po pokazie filmu Chassis, reż. Adolfo Alix Jr, odbędzie się spotkanie z antropolożką Heleną Patzer, która prowadziła badania etnograficzne na Filipinach oraz w grupach emigrantów filipińskich w USA, Danii i Polsce. Film nawiązuje do tradycji włoskiego neorealizmu – z prostotą i subtelnością otwierającego nam oczy na ludzkie nieszczęścia i tkwiącą na marginesach społecznych niesprawiedliwość. Nurt ten łączy się w filmie z gorzkim, uwodzącym fatalizmem.
Także w czwartek 20 października odbędzie się w kinie Muranów pokaz najważniejszego filmu wybitnego przedstawiciela tajwańskiej Nowej Fali: Hou Hsiao-hsiena – Miasto smutku. Obraz ten widzowie Pięciu Smaków będą mogli obejrzeć bezpłatnie po odebraniu wejściówek w kasie kina. Po pokazie Szkoła Języka Chińskiego HAOPENGYOU zaprosi widzów na wyjątkową zabawę: kaligraficzne zapisywanie imion w chińskim tłumaczeniu.
21 października w KINO.LABu odbędzie się pokaz filmu Jedz i pij, mężczyzno i kobieto autorstwa Anga Lee. Znany na całym świecie przedstawiciel tajwańskiej drugiej Nowej Fali opowiada w swoim filmie o podstawowych chińskich wartościach: tradycyjnej sztuce kulinarnej i rodzinie. Przed filmem o tajnikach kuchni chińskiej opowie Olgierd Uziembło, absolwent Antropologii Kultury na Uniwersytecie Sun Jat-sena w Kantonie, tłumacz ambasady ChRL w Warszawie, który od kilku lat prowadzi lektorat języka chińskiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Ważnym wydarzeniem będzie pokaz filmu Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim, reż. Mario Zanot, który odbędzie się 22 października w Kinie Muranów. Tiziano Terzani – światowej sławy dziennikarz, pisarz, podróżnik, wielbiciel Azji, zwany włoskim Kapuścińskim. Ostatni wywiad został przeprowadzony dwa miesiące przed jego śmiercią, w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – Nic nie zdarza się przypadkiem. Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca życia i twórczości Terzaniego. Wezmą w niej udział: Anna Osmólska-Mętrak, Michał Lubina oraz Miłada Jędrysik. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szeffel – filmoznawczyni, dziennikarka, absolwentka i moderatorka interdyscyplinarnego studium projektowania architektura+dialog przy ASP w Gdańsku.
22 października w kinie Muranów odbędzie się kolejny film z retrospektywy Hou Hsiao-hsiena, Kwiaty Szanghaju. Po seansie wystąpi Anna Krzysztofiak. zapraszamy na wyjątkowy występ Anny Krzysztofiak.
22 października w KINO.LABie o godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu Oki, oraz o 19.00 Hahaha. Po obu filmach przewidziane jest spotkanie z Marcinem i Julią Jacoby.
23 października, w kinie Muranów będziemy mogli zobaczyć film poruszający temat uchodźców z Korei Północnej Dzienniki z Musan, reż. Park Jung-bum. Przed filmem kilka słów wstępu wygłosi Grzegorz Stern, dziennikarz piszący o Azji. Podróżował m.in. do Afganistanu, Birmy, Korei Północnej, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej i Polityce.
Tego samego dnia w kinie Muranów odbędzie się również pokaz filmu Saigon Yo! (reż. Stephane Gauger). Po filmie wystąpi grupa taneczna Dem Lanh Team złożona z artystów pochodzenia wietnamskiego, mieszkających w Polsce.
Inne seanse zapowiedzą filmoznawczynie stale współpracujące z festiwalem, autorki licznych tekstów i publikacji o kinie Azji: Agnieszka Szeffel oraz Agnieszka Kamrowska.
Po sensie filmu Kołysanka z Phnom Penh w niedzielę 23 października odbędzie się rozmowa z reżyserem filmu Pawłem Klocem. Film, będący jego pierwszym pełnometrażowym dokumentem, przedstawia historię Izraelczyka Ilana, który wyemigrował do Kambodży w poszukiwaniu lepszego życia.
Gościem honorowym festiwalu będzie Chen Wen-Pin, reżyser filmu Wędrówka dusz oraz autor scenariusza, producent i odtwórca głównej roli w No puedo vivir sin ti. Po projekcjach filmów odbędą się spotkania z artystą. Chen Wen-Pin, zanim zajął się filmem, był dziennikarzem, pracownikiem socjalnym, urzędnikiem w parlamencie. Jego krótki metraż Once Upon a Time otrzymał Platinum Remi Award na MFF w Houston 2008.
Spotkania z gośćmi przygotowywane są we współpracy z Fundacją Mandragon
5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków – uroczyste otwarcie
19-26 października 2011, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)