21 października 2011 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się spotkanie z autorką i promocja książki Pauliny Chmielewskiej Giesche. Fabryka Porcelany 1923–1945.
W tej książce autorka przedstawiła historię fabryki porcelany w Katowicach-Bogucicach, na podstawie istniejących dokumentów prześledziła losy ludzi w niej pracujących, a także przeprowadziła analizę wzornictwa artystycznego i technologii dzięki zachowanym, historycznym już obiektom.
W XVI wieku handlowe kompanie dalekowschodnie przywiozły do Europy, poza korzeniami i wyrobami z kości słoniowej, naczynia. Były one niezwykłe, wykonane z nieznanego w Europie tworzywa – porcelany. Miały niespotykane walory artystyczne, egzotyczne formy i zdobienia. Europa zachwyciła się nieznanymi dotąd wyrobami, mimo że ich ceny początkowo były niebotycznie wysokie, a nabywcy należeli wyłącznie do elity kontynentu.
W ciągu trzech wieków produkcji europejskiej porcelany bardzo wiele się zmieniło w technologii i realizacjach artystycznych, które podlegały stylom panującym w sztuce. Nie zmieniło się od wieków tylko jedno: fascynacja porcelaną, która jest obecna w życiu wszystkich narodów Europy.
W spotkaniu weźmie również udział dr Katarzyna Łakomy, autorka publikacji Wille miejskie Katowic, która opowie historię willi miejskich wraz z otaczającymi je ogrodami wyrażającymi styl życia dawnych mieszkańców. Katowice w XIX wieku stanowiły dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowy oraz administracyjny.
Zadecydowało o tym wiele czynników, jednak do najważniejszych z nich zaliczyć można występujące tutaj złoża surowców mineralnych, warunki komunikacyjne oraz polityczne (związane ściśle z warunkami społeczno-ekonomicznymi). Elementy te wpłynęły nie tylko na dzieje miasta, ale także ukształtowały jego przestrzeń urbanistyczną, architekturę i krajobraz, jego specyficzny, wyczuwalny do dziś klimat.
Będzie można również zobaczyć album fotografii Arkadiusza Goli. Autor opowie, w jaki sposób próbował poznać różne środowiska i przestrzenie, tworząc zbiorowy portret grup społecznych, których życie jest wplecione w determinujące je otoczenie i zmieniające się oblicze przemysłu na Górnym Śląsku.
Obrazy są autorskimi refleksjami, wielowątkową opowieścią o ludziach bytujących na obrzeżach miast. Życie toczy się tam niespiesznie, w scenerii starych domów, na podwórkach robotniczych dzielnic, na sąsiadujących z ludzkimi osadami hałdach czy w cieniu ruin dawnych zakładów pracy.
21 października 2011 r., godz. 17.00
Muzeum Śląskie
Aleja Wojciecha Korfantego 3
Katowice