Od 22 października do 13 listopada 2001 r. w praskim Vernon Depot pokazana zostanie wspólna praca 8 polskich artystów: Kamili Chomicz, Igora Duszyńskiego, Agnieszki Gajewskiej, Sylwii Galon, Justyny Kuklo, Jana Kołodzieja aka Autone, Urszuli Wasielewskiej oraz Aliny Żemojdzin.
W wyniku współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku z organizatorami czeskiego międzynarodowego festiwalu sztuki współczesnej Tina B grupa młodych trójmiejskich artystów będzie miała szansę zaprezentować już w tym miesiącu swoją twórczość w Pradze. W ramach rewanżu w grudniu w Galerii NCK prezentować będziemy młodą sztukę czeską. Przedsięwzięciem kieruje Anna Zalewska, kurator wystaw NCK oraz niezależnie Aleksandra Grzonkowska.
Do udziału w wystawie zaprosiliśmy ósemkę artystów: Kamilę Chomicz, Igora Duszyńskiego, Agnieszkę Gajewską, Sylwię Galon, Justynę Kuklo, Jana Kołodzieja aka Autone, Urszulę Wasielewską oraz Alinę Żemojdzin. Wspólna prezentacja nosi tytuł Universal habitat, my habitat i wpisuje się w tegoroczną tematykę festiwalu, który realizowany jest pod hasłem ART–ECO–BIO.
To już 6. edycja festiwalu, który w ramach jedenastu sekcji prezentuje twórczość ok. setki artystów z całego świata. Nazwa tego przedsięwzięcia wystawienniczego jest rozwinięciem angielskiego hasła This is not another biennale, a jednocześnie Tina jest enigmatyczną patronką festiwalu.
Pochodzące z biologicznej terminologii, słowo habitat z łaciny oznacza mieszkam. To alternatywny adres ekologiczny, kompleks specyficznych warunków środowiska niezbędnych do życia określonych populacji organizmów. Wystawa Universal habitat, my habitat stara się wykreować specyficzne imaginarium, które jednocześnie stanie się alternatywnym adresem ekologicznym dla otaczającej rzeczywistości.
Prezentujemy prace, które starają się stworzyć pewna iluzję, wciągną widza do gry między tym co jest realne, a tym co stanowi jedynie indywidualne (artystyczne) odbicie rzeczywistości. Ponadto artystyczny habitat dąży do wprowadzenia poczucia więzi człowieka z naturą, w oparciu o autorskie interpretacje. Istotne jest przekaz, że to co dla jednostki, człowieka jest wartościowe, jest również ważne dla przyszłości jego naturalnego otoczenia. Wystawa poszukuje zatem wizualnego zaspokojenia, wieloznacznych interpretacji oraz naukowego charakteru w relacji ze sztuką.
Z jednej strony pokażemy prace, które opierają się na naukowych badaniach, rozwijając i przekształcając poznawczą ideę w artystyczną kreację (Igor Duszyński Arteus kotopulo, Sylwia Galon DNA – Design Nature Art). Inni artyści odnoszą się do natury w sposób formalny, bazując na grze skojarzeń. Alina Żemojdzin (Fontanna) wprowadza nas w świat, w którym magiczne źródło wody rodzi niezwykły kwiat. Dzięki Janowi Koniecznemu zanurzamy się świecie wyimaginowanej podwodnej krainy.
Urszula Wasielewska w Syrenim śpiewie snuje emocjonalny wywód o tych legendarnych stworzeniach, mieszając świat realny ze światem fantazji. W swojej instalacji Pixel jako dekonstrukcja przyrody Justyna Kuklo przedstawia zdigitalizowane spojrzenie na świat, który nas otacza, a Kamila Chomicz, za pomocą cyfrowych mediów, snuje historię o harmonii i czasie w video Ogrody. Agnieszka Gajewska (Nieskończoność), bierze sprawy w swoje ręce i za pomocą zielonej energii, tworzy własny wszechświat.
TINA B. 2011 nie kończy się jednak wraz z trzytygodniowymi pokazami sztuki w Pradze. W tym roku ponownie tajemnicza patronka pojawi się w Gdańsku już w grudniu.
Universal habitat, my habitat
wystawa zbiorowa
22 października-13 listopada 2011 r.
Vernon Depot
U Pruhonu 22
Praga