7 listopada 2011 r. w poznańskim Kinie Muza rozpocznie się kolejna, czwarta już, edycja Festiwalu Filmów o Architekturze. Tegoroczna odsłona ArchFilmFestu odbywa się pod hasłem Miasto i ludzie.
Organizator festiwalu, wortal Sztuka-Architektury, jak zwykle zaprezentuje zestaw dobranych tematycznie filmów poświęconych jednemu z ważnych problemów architektury i kultury współczesnej.
Tym razem będzie to ilustracja różnych aspektów współistnienia miasta i jego mieszkańców, zilustrowana hasłem Miasto i ludzie. Pokazom filmów będą towarzyszyć dyskusje zaproszonych gości i publiczności.
ArchFilmFest – Festiwal Filmów o Architekturze, jest organizowany od 2007 roku. Przez kolejne lata od maja aż do kwietnia każdego roku impreza odwiedza maksymalnie 13 miast w całej Polsce z trzydniową prezentacją ciekawych, dobranych merytorycznie filmów dokumentalnych poświęconych architekturze współczesnej.
Festiwal jest przy tym nie tylko okazją do obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, ale także pretekstem do dyskusji na temat najważniejszych problemów architektury współczesnej. Festiwal odwiedziło dotychczas ponad 20 tysięcy osób. Odbywa się w największych centrach kultury oraz kinach studyjnych. Imprezie patronują media ogólnopolskie i lokalne.
Program ArchFilmFest 2011 Poznań
7 listopada 2011 r.
Wielkie nadzieje, reż. Jesper Wachtmeister, 52 minuty, Szwecja, 2007.
Film przedstawia najważniejsze architektoniczne nurty oraz osobowości XX wieku, m.in. Le Corbusier’a, nowoczesne projekty grupy Archigram’u, obiekty Buckminstera Fuller’a, Antti Lovag’a, Moshe Safdie’go, Oscara Niemeyer’a czy też projekt Habitat 67 – budynek zbudowany z klocków LEGO.
Korzystając z archiwalnych i współczesnych zdjęć oraz wywiadów film opowiada fascynującą historię wielkich architektonicznych wizji, zarówno zrealizowanych jak i niezrealizowanych, objaśnianych przez autorów rewolucyjnych, choć nie zawsze skutecznych pomysłów.
Film jest niezwykle ciekawy szczególnie dzisiaj – w czasach braku „wielkich opowieści” na gruncie architektury i urbanistyki.
Brasilia, reż. Robert Suermondt, 17 minut, Belgia, 1997
Jakie miasto przypomina z góry kształtem samolot w locie? Tak, tylko Brasilia. Jednak na tym nie kończy się magia tego miejsca. Zdumiewający jest tu także ruch uliczny. Samochody przypominają zabawki. Zbliżenia pozwalają czasami na uchwycenie jednostki, lecz w filmie dominuje masa.
Brasilia jest tu uchwycona z perspektywy przyjezdnego, który napotyka wielki struktury przeznaczone do obserwacji raczej z okien samolotu niż z perspektywy przechodnia.
8 listopada 2011 r.
Hawana – sztuka budowania ruin, reż. Florian Borchmeyer, 85 minut, Niemcy, 2006.
W filmie przedstawiono miasto bez gospodarza, ulegające stopniowej degradacji technicznej oraz ludzi mieszkających w zrujnowanym świecie, w którym to, co niesłuszne jest skazane na wyginięcie. Autorzy stawiają pytanie o to, jak degeneracja przestrzeni wpływa na psychikę żyjących w niej ludzi
9 listopada 2011 r.
Bogota – przemiana miasta (55 min.)
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Bogota była uznawana za jedno z najgorszych miast świata. Jednak od 1995 roku kolumbijska stolica sukcesywnie się zmieniała. Z jednej z najniebezpieczniejszych światowych aglomeracji, z najwyższym odsetkiem zabójstw, zmieniła się w miasto przyjazne, modelowy przykład dla innych.
Za tą metamorfozą kryją się dwaj postępowi wizjonerzy: Antanas Mockus i Enrique Peñalosa. Dzięki wierze w moc działania, a także radykalnej i bardzo konsekwentnie prowadzonej strategii, zmienili oni miasto i wykreowali pozytywne wzorce zachowań wśród mieszkańców. Film dokumentuje historię tych przemian, wykorzystując archiwalne materiały, wywiady i współczesne zdjęcia Bogoty.
ArchFilmFest 2011/Jesień
7 – 9 listopada 2011 r.
Kino Muza, ul. Św. Marcina 30
Poznań