4 listopada 2011 roku w Radomiu rozpocznie się przegląd filmowy Oblicza muzyki. Założeniem przeglądu jest zwrócenie uwagi na wzajemne oddziaływanie utworów muzycznych i filmowych, ukazanie nawiązań w obrębie tych dwóch sztuk i wpływania jednych na drugie.
W programie znalazły się filmy nasycone różnymi gatunkami muzyki, od japońskiej sceny alternatywnej po muzykę poważną. Zostaną zaprezentowane filmy, w których muzyka odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu bohaterów, a niejednokrotnie decyduje o ich losie. W programie nie zabraknie również opery – gatunku, który stanowi najpełniejszy wyraz barokowych poszukiwań syntezy sztuk łącząc elementy muzyki, literatury i teatru. Widzowie zobaczą sfilmowaną wersję utworu Tosca Giacomoo Pucciniego, do której wprowadzenie wygłosi gość specjalny przeglądu – Bogusław Kaczyński. Okazją do posłuchania na żywo kompozycji filmowych będzie natomiast koncert orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, która zagra utwory m.in Ennio Moricone, Krzysztofa Komedy, Michela Legranda, Andrzeja Kurylewicza, Krzesimira Dębskiego, Johna Corigliana, Nino Roty.
Program:
Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu
4 listopada
- godz.19.00
Projekcja opery Giacomoo Pucciniego Tosca.
Wykonawcy: Catherine Malfitano, Placido Domingo, Ruggero Raimondi, Dyrygent: Zubin Methta.
Wprowadzenie: Bogusław Kaczyński
5 listopada
- godz 17.00
I tak nie zależy nam na muzyce, dokument muzyczny, Francja 2009, reż. Cedric Dupire, Gaspard Kuentz (80′)
Panorama niezależnej sceny japońskiej od noise’u przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów, koncertów z ujęciami z życia codziennego.
- godz. 19.00
Siostra Mozarta, dramat obyczajowy, Francja 2010, reż. Rene Feret (120′)
Maria Anna siostra Wolfganga Amadeusa Mozarta posiada niebanalny talent muzyczny. Na domiar złego jest kobietą, a XVII wiek nie sprzyja emancypacji. Anna próbuje odnaleźć się w czasach w których przyszło jej żyć i spełniać swoje marzenia.
6 listopada
- godz. 18.00
Koncert muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry SINFONIA VIVA pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W programie kompozycje m.in. Ennio Moricone, Krzysztofa Komedy, Michela Legranda, Andrzeja Kurylewicza, Krzesimira Dębskiego, Johna Corigliana, Nino Roty.
Kino Helios
21 listopada /
- godz. 18.00
Wygrany, dramat, Polska 2011, reż, Wiesław Saniewski (107′)
Olivier, młody amerykański pianista polskiego pochodzenia nie wytrzymuje presji matki i wyrachowanego agenta, przyjeżdża do polski, gdzie zrywa europejskie tournee. Znakomita rola Janusza Gajosa i muzyka zespołu Marcotango.
- godz. 20.00
Nieściszalni, komedia, Szwecja 2010, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilson (98′)
Policjant Amadeus Warnebring pochodzi z uzdolnionej muzycznie rodziny, a wśród przodków ma cały szereg sławnych muzyków. On sam jednak nienawidzi muzyków i musi stawić czoła grupie ekscentrycznych perkusistów, którzy za instrumenty obierają sobie dziwne miejsca. Główna nagroda widzów na Warszawskim Festiwalu Filmowym 2010.
- godz. 21.45
Pina 3D, dokument muzyczny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania 2011, reż. Wim Wenders (103′)
Hołd złożony znakomitej choreografce Pinie Bausch i jej twórczości, to hymn na cześć sztuki. Wenders zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki (Święto wiosny, Café Müller), a część układów artyści wykonują na ulicach miasta. Świetna muzyka i choreografia sfilmowana w technice 3D.
4-6 oraz 21 listopada 2011
Przegląd filmowy Oblicza muzyki
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Radom