5 listopada 2011 r. o godz. 16.00 w Pałacu Opatów w Gdańsku odbędzie się spotkanie z dr Katarzyną Lewandowską. Wykład, w ramach cyklu Rozmów o fotografii, będzie refleksją nad sztuką feministyczną XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem postawy artystycznej Natalii LL.
Wystawa Donatio. Istnienie i Nadzieja, prezentowana obecnie w Pałacu Opatów, Muzeum Narodowym w Gdańsku, jest prawdopodobnie największą prezentacją retrospektywną Natalii LL w Polsce. Szeroki przekrój przez ponad 50-letnią działalność twórczą jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystek feministycznych stanowi doskonałą możliwość do zapoznania się z historią sztuki współczesnej tworzonej przez kobietę – artystkę.
Natalia LL wielokrotnie wyprzedzała nurty międzynarodowej sztuki, zawsze pozostawała wierna swoim przekonaniom i bezkompromisowej postawie, przez co jej twórczość zalicza się do panteonu sztuki feministycznej świata i sytuuje między Kiki Smith, Judy Chicago czy Hannah Wilke.
Aby przybliżyć postać autorki publiczności i pomóc w odkryciu klucza do odczytania prac na wystawie Donatio, na spotkanie przeznaczone dla pełnoletnich widzów zaproszono dr Katarzynę Lewandowską, która wygłosi wykład pt. Kobiecość, ciało i fetysz. Sztuka Natalii LL.
Podczas wykładu słuchacze zostaną przeprowadzeni przez polską historię sztuki i myśli tworzonej przez kobiety. Od podstawowych rozróżnień: czym jest sztuka kobieca, czym jest sztuka feministyczna, poprzez rozpoznanie płci sztuki, aż do przybliżenia narzędzi badawczych stosowanych w analizie obrazu.
Zastanowimy się również nad wpływem transformacji ustrojowej 1989 roku na tworzoną przez kobiety sztukę następnej dekady. Najistotniejszą częścią wykładu będzie analiza prac fotograficznych i instalacji Natalii LL w perspektywie ich światowej recepcji. Zaprezentowane zostaną najważniejsze punkty biografii artystycznej Natalii LL, między innymi współtworzenie neoawangardy wrocławskiej lat 60. oraz motywy konceptualne, w tym Sztuka konsumpcyjna (1972-1975), a zwłaszcza rozdźwięk pomiędzy polskimi interpretacjami tej pracy a analizą dokonaną przez artystki i krytyczki feministyczne zagranicą.
Pojawią się również inne obecne w pracach artystki wątki: parapsychologia, body art, performance i hybrydalna brzydota, jako doświadczenie społecznej niewidzialności kobiet, którą prezentują Trwoga Paniczna (1989) i Formy Platońskie (1990). Zaakcentowana będzie również manifestacyjna seksualność, prezentowana w cyklach: Futrzasta włochatość i Narodziny według ciała. Narodziny według ducha (2008).
Katarzyna Lewandowska (ur. 1973 w Łodzi), muzealniczka, doktorat z historii sztuki obroniła w 2007 roku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawa: Kobieta w malarstwie buddyjskiej wadżrajany. Jest wykładowczynią historii sztuki na Wydziale Historii UMK , współpracuje także z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Zawodowo związana była także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W swoich zainteresowania koncentruje się na cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując przy tym dyskurs przynależny filozofii feministycznej (Lucy Irigaray) jako specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż wzrok. Mieszka w Toruniu.
Koordynacja: Małgorzata Paszylka-Glaza, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka ( Dział Fotografii MNG).
Kobiecość, ciało i fetysz. Sztuka Natalii LL.
dr Katarzyna Lewandowska
5 listopada 2011 r., godz. 16.00
Pałac Opatów – Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego
ul. Cystersów 18
Gdańsk Oliwa