2 listopada 2011 r. rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Conrada. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem: W poszukiwaniu utraconych światów. Festiwal jak co roku przyciągnie do Krakowa wybitne postacie światowej i polskiej literatury: Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, Dawid Grossman, Eva Hoffman, Zeruya Shalev, Namita Gokhale, Anders Bodegard, Andrej Chadanowicz, Uładzimir Niaklajew, Maciej Zaremba Bielawski a także: Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Tadeusz Sławek, Manuela Gretkowska i Marek Bieńczyk.
Aktualizacja (3 listopada 2011 r.)
Michel Houellebecq nie przyleciał do Krakowa. Organizatorzy pobytu Michela Houellebecqa w Polsce: Instytut Francuski w Krakowie, Festiwal Conrada oraz Wydawnictwo W.A.B. informują: Michel Houellebecq został zaproszony przez Instytut Francuski w Krakowie do udziału w 14. edycji nagrody Lista Goncourtów – wybór polski jako zdobywca tej Nagrody w 2010 r. oraz – jako gość specjalny – na 3. Festiwal Conrada. Miał także wziąć udział w promocji swojej najnowszej książki Mapa i Terytorium wydanej przez wydawnictwo W.A.B. Pisarz, wspominając miło poprzedni pobyt w Polsce, przyjął te zaproszenia, a rozmowy na temat szczegółów przylotu i organizacji spotkań z publicznością w Krakowie i w Warszawie toczyły się bezpośrednio z jego francuskim wydawcą i agentem. Z przykrością zawiadamiamy, że pisarz prawdopodobnie nie przyjedzie do Polski.
Festiwal zainauguruje europejska premiera opery Itamar Meets a Rabbit Yoni Rechtera na podstawie libretta Davida Grossmana. Po swej premierze, która odbyła się dwa lata temu w Auditorium Mann w Tel Awiwie, opera okrzyknięta została przez media najwybitniejszą sztuką dla dzieci. Pod zabawną fabułą dla najmłodszych kryje się jednak głęboka refleksja o trudnym sąsiedztwie i różnicach. W roli narratora wystąpi sam David Grossman, a gościem specjalnym koncertu będzie kompozytor – Yoni Rechter. Towarzyszyć im będą izraelscy soliści oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia oraz Chór Polskiego Radia pod batutą Ilana Mochiacha.
W programie festiwalu znalazły się zarówno spotkania autorskie, jak i pokazy filmowe, koncerty i spektakle teatralne. Po raz kolejny zorganizowany zostanie także cykl Lekcje czytania z…, skierowany do młodych czytelników. Jego uczestnicy będą dyskutować o wybranych tekstach literackich z pisarzami, krytykami i wybitnymi literaturoznawcami.
Festiwal Conrada jest wspólnym projektem Miasta Kraków, Fundacji Tygodnika Powszechnego, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających.
Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Od 2 do 6 listopada 2011 r.
Festiwal Conrada
Kraków