Od 19 października 2011 r. do 14 stycznia 2012 r. w Londynie prezentowana jest wystawa Krzysztofa Wodiczki.
Prezentowana obecnie w Londynie wystawa The Abolition of War obejmuje dwa projekty, The Flame i War Veteran Vehicle, w których Wodiczko podejmuje problematykę traumy, jaka staje się udziałem żołnierzy wracających z Iraku i Afganistanu. Oba projekty powstały na podstawie wywiadów przeprowadzonych z weteranami i ich rodzinami. Rozmowy te ujawniają problemy, z jakimi borykają się na co dzień żołnierze, próbując powrócić do społeczeństwa, a czasem pokazują, że powrót do dawnego życia jest po prostu niemożliwy.
Projekcja The Flame, pokazana po raz pierwszy na Governors Island w stanie Nowy Jork w 2009 roku, przedstawia płonący znicz, któremu towarzyszą nagrane przez Wodiczkę emocjonalne wyznania weteranów i ich rodzin. Ogień z hipnotyczną siłą wprowadza widza w stan refleksyjnej bliskości z tymi niewidzialnymi głosami.
Wystawa przybliża też inny projekt artysty, War Veteran Vehicle, projekcję powstałą w Liverpoolu podczas Abandon Normal Devices w 2009 roku. W tej pracy artysta zainstalował na platformie wojskowego Land Rovera – tam gdzie normalnie powinna się znajdować broń – projektor o potężnej mocy, przy którego pomocy wyświetlał na fasadach publicznych budynków pokawałkowane wypowiedzi brytyjskich żołnierzy wracających z Iraku. Wyświetlanym słowom towarzyszy dźwięk wystrzałów.
Tytuł wystawy The Abolition of War nawiązuje do innego projektu Wodiczki, propozycji radykalnego przeobrażenia paryskiego Łuku Triumfalnego i uczynienia z niego centrum nowej instytucji – World Institute for the Abolition of War. W koncepcji twórcy projekt uczyniłby z tego pomnika wojny. W projekcie tym pomnik upamiętniający wojny artysta proponuje przekształcić w ośrodek edukacji, myśli krytycznej i wypracowywania procesów zmierzających do zaprowadzenia na świecie trwałego pokoju.
Od 19 października 2011 r. do 14 stycznia 2012 r.
Londyn