W dniach od 18 do 20 listopada 2011 r. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu będą odbywać się 26. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
Teatr jednego aktora w różnych odsłonach – od klasycznego monodramu, przez jednoosobowy teatr lalek po formę bliską one man show – tak zapowiadają się 26 Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
Na scenie Teatru Baj Pomorski zobaczymy dziesięć monodramów w wykonaniu aktorów polskich oraz artystów z Białorusi i Ukrainy. Tragiczne uwikłania ludzkiej egzystencji będą ważnym tematem tegorocznych przedstawień.
Festiwal rozpocznie się toruńskim akcentem – monodramem Krystiana Wieczyńskiego Ja, Dyktator inspirowanym historią amerykańskiego Żyda, który stepował dla Hitlera.
Oleg Czeczeniew (Białoruś) poprzez tragikomiczne zmagania dramaturga, który szuka inspiracji, przyjrzy się naszym tęsknotom za utraconymi marzeniami i sensem życia Niebieski samochód.
Współczesne spojrzenie na postaci kobiet tragicznych zaprezentują Jolanta Góralczyk Medea oraz Anna Skubik Fedra, Larysa Kadyrova zmierzy się natomiast z wielką rolą Starej Kobiety Tadeusza Różewicza.Kobiecość w kontekście kulturowym, społecznym będzie też tematem monodramów Katarzyny Flader, Jagody Rall i Pawła Palcata.
W niezapomnianym i wielokrotnie nagradzanym monodramie Zemsta czerwonych bucików wystąpi Janusz Stolarski.
Agata Kucińska, laureatka wielu ogólnopolskich festiwali (m.in. Festiwalu Prapremier 2011, OFTL w Opolu 2011) w monodramie Żywoty świętych osiedlowych wg opowiadań Lidii Amejko pochyli się z wielką wrażliwością nad losem ludzi z betonowego osiedla, odkrywając świętość przejmującą i spełnianą w zaskakujących formach.
Monodram Kucińskiej, podobnie jak Góralczyk i Skubik, będzie też ciekawym zjawiskiem poszerzania formuły teatru jednego aktora o środki teatru lalkowego.
W kontekst festiwalowego przeglądu monodramów wpisze się panel dyskusyjny: W poszukiwaniu definicji teatru jednego aktora w którym wezmą udział współtwórcy i komentatorzy ruchu teatru jednoosobowego w Polsce, m.in.: Tomasz Miłkowski, Krzysztof Kucharski, Wiesław Geras.
Podczas dyskusji odbędzie się promocja książki Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?, w która jest zbiorem tekstów kilkudziesięciu autorów: krytyków, teoretyków teatru, aktorów, którzy próbują umieścić odpowiedź na tytułowe pytanie w historii i współczesnych tendencjach teatru jednoosobowego. Za sprawą aktorów widzowie festiwalu zanurzą się w różne teatralne światy.
Atmosferę tych teatralnych podróży wzbogaci o dodatkowy kontekst wystawa fotografii autorstwa Mieczysława Franaszka pt.: Inni. Mieczysław Franaszek – aktor związany przez znaczną część swej kariery z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, połączył swój zmysł obserwacji i analizy świata z pasją fotografowania. Na wystawę złożą się zdjęcia z podróży po Afryce, Azji i Ameryce Południowej.
Od trzech lat festiwalowi dodaje emocji fakt przyznawania nagród przez dwa grona jurorów. Najlepszą kreację aktorską nagradza statuetką Jury X Oddziału Związku Artystów Scen Polskich, które w tym roku stanowić będą: Anna Magalska-Milczarczyk, Mieczysław Franaszek, Antoni Słociński. Nagrodę dla najlepszego przedstawienia festiwalu przyzna powołana spośród widzów Kapituły Nagrody Publiczności (nagroda w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw).
18-20 listopada 2011 r.
Teatr Baj Pomorski
Toruń