14 listopada 2011 r. o godzinie 19. 00 na Scenie Przodownik w Warszawie odbędzie się spotkanie w cyklu Zapomniane w baśni. Ewa Konstancja Bułhak przeczyta bajki langwedockie.
Langwedocja, ziemia katarów, miejsce w którym dualistyczna herezja przybrała postać masowego ruchu intelektualno-duchowego do dziś oddziałuje na wyobraźnię i przyciąga tragiczną historią państwa albigensów.
Po wysłuchaniu czytania zaproszeni goście będą szukali odpowiedzi na pytania: Czy tradycja katarów zachowała się w langwedockich bajkach? Jak dualizm wpływał na obraz świata i człowieka w średniowieczu i dziś? Jakie są relacje między gnozą, a archaicznymi stanami umysłu człowieka? Czy psychoanaliza może rzucić światło na rozumienie średniowiecznych herezji?
W spotkaniu wezmą udział: badacz doktryny katarów, tłumacz, antropozof Jerzy Prokopiuk oraz znawca średniowiecznej pieśni langwedockiej, kompozytor Sebastian Krajewski. Dyskusję moderuje kurator projektu Cezary Żechowski.
Sięgające korzeniami średniowiecza bajki langwedockie są tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu czytań Zapomniane w baśni, poświęconemu analizie bajek, baśni, legend, przekazów ustnych, przypowieści i klechd.
Cykl opiera się on na założeniu, że baśnie biorą swój początek w dawnych, zapomnianych na ogół wierzeniach i mitach, a z drugiej strony opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju.
To odwołanie się do przeszłości indywidualnej i zbiorowej, do początku, zapominania i przypominania, do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym depozytem wiedzy niezależnie od wieku osoby zgłębiającej jej treść. Celem spotkań jest spojrzenie na baśń oczyma współczesnego człowieka.
14 listopada 2011 r., godz. 19. 00
Scena Przodownik
ul. Olesińska 21
Warszawa