• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Izabella Gustowska, Cichym ścigałam ją lotem, mat. Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO
  • Sztuki wizualne

 Cichym ścigałam ją lotem II

  • joanna2
  • 2011-11-15

18 listopada 2011 roku o godz. 18.00 w Centrum Sztuki WRO odbędzie się wernisaż wystawy Izabelli Gustowskiej Cichym ścigałam ją lotem II.

Izabella Gustowska, Cichym ścigałam ją lotem, mat. Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO
Izabella Gustowska, Cichym ścigałam ją lotem, mat. Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO

Instalacje Izabelli Gustowskiej tworzące wystawę Cichym ścigałam ją lotem II to wyrafinowane kompozycje medialne zawarte w sześciu kolistych ekranach. Łącząc wideo i fotografię oraz mieszając tajemnicze zapisy wideo z kadrami wyłuskanymi z filmowych narracji, autorka zachęca widzów do odbycia niepokojącej podróży, domyślania się emocjonalnych, czy wręcz kryminalnych intryg ukrytych pod pozornie zwyczajnymi scenami.

Wrażenia i sensy ekspozycji budują dodatkowo wszechotaczający, zmiksowany dźwięk trzepotu skrzydeł motyla, wędrujące czerwone punkty świetlne oraz wibrujące między obrazami promienie.

Wystawa tytułem nawiązuje do sławnej powieści kryminalnej, napisanej w latach 60. przez polskiego pisarza Joego Alexa (Maciej Słomczyński) Cichym ścigała go lotem.

W trakcie trwania wystawy, w środę 23.11.2011 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Izabellą Gustowską oraz autorską prezentację wideo 3xR.

Cichym ścigałam ją lotem to amalgamat telewizualnej wyobraźni, hipnotyzujący stop fragmentów wideo-pamiętnika z podróży artystki po Stanach Zjednoczonych, zakamuflowanych odniesień do fascynującej ją twórczości Edwarda Hoppera, Alfreda Hitchcocka (i innych) oraz nakładających się w różnych planach obrazów samej siebie. Wszystkie te elementy przenikają się, wchodząc we wzajemnie interakcje, możliwe do zaistnienia wyłącznie w krajobrazie mediów cyfrowych.

Wystawa Gustowskiej nie poszukuje nawiązania do efektu motyla [butterfly effect], ale raczej buduje własną metaforę – efekt ćmy. Niepokoi, a niepokój ten rozpościera się na wszystko, co zjawia się w polu widzenia: tył głowy kroczącej postaci, poorane zbocze klifu, anonimowy tłum na moście… – z tekstu Moniki Kędziory

Izabella Gustowska, Cichym ścigałam ją lotem, mat. Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO
Izabella Gustowska, Cichym ścigałam ją lotem, mat. Galeria Piekary i Centrum Sztuki WRO

Izabella Gustowska

Urodzona w Poznaniu, gdzie mieszka i pracuje. W 1972 r. uzyskała dyplom poznańskiej PWSSP (dziś Uniwersytet Artystyczny). Od roku 1991 posiada tytuł profesora zwyczajnego. Uczy na macierzystej uczelni, prowadząc Pracownię Działań Performatywnych i Multimedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika.

Realizuje prace w obszarze różnych mediów. Uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo, zajmuje się także fotografią, grafiką, malarstwem, performansem i instalacjami. W latach 70. należała do poznańskiej grupy Od Nowa. Od 1979 r. prowadziła w Poznaniu Galerię ON – do 1983 r. wraz z Krystyną Piotrowską, a następnie do roku 1992 współpracując z Andrzejem Pepłońskim i Sławkiem Sobczakiem.

Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Contemporary Graphics Collection w Edmonton, Graphische Sammlung Albertina – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu, Victoria and Albert Museum w Londynie, The Lilja Graphic Art Collection w Szwecji, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie czy CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.

Prace Izabelli Gustowskiej prezentowane były podczas tak prestiżowych wydarzeń, jak Biennale Sztuki w Wenecji i – dwukrotnie – Biennale w São Paulo.

Pracuje cyklami, kolejno: 1979–1990 – Względne cechy podobieństwa / 1990–1994 – Sny / 1994–1997 – Płynąc / 1996–2001 – Śpiewające pokoje / 1999–2001 – Namiętności i inne przypadki / 2001–2007 – Life is a Story / 2008 – SHE–Media Story / 2008–2011 – Struny Czasu.

Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw i wydarzeń artystycznych.

Wystawy indywidualne (wybór)

  • 2011 – Cichym ścigałam ją lotem – Galeria Piekary – Poznań
  • 2009 – Holiday Souvenir – Bałtycka Galeria Sztuki – Ustka
  • 2008 – SHE–Media Story – Festiwal Malta – Stara Rzeźnia – Poznań
  • 2007 – Life is a Story – Muzeum Narodowe – Poznań
  • 2001 – Namiętności i inne przypadki – Centrum Sztuki Współczesnej – Warszawa
  • 2001 – Śpiewające pokoje – Muzeum Okręgowe – Bydgoszcz

Wystawy zbiorowe (wybór)

  • 2011 – Kolekcja Sztuki Współczesnej – Muzeum Narodowe – Wrocław
  • 2010 – Ars Homo Erotica – Muzeum Narodowe – Warszawa
  • 2009 – Gender Check – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig – Wiedeń
  • 2009 – Ukryta Dekada. Polska Sztuka Wideo 1985–1995 – Bunkier Sztuki – Kraków
  • 2008 – Voyage Sentimental / Mediations Biennale – Centrum Kultury Zamek – Poznań
  • 2005 – Two Asia Two Europe – Doulon Museum of Modern Art – Szanghaj

Wystawa do 27.01.2012
Izabella Gustowska
Cichym ścigałam ją lotem II

Instalacje
Wernisaż wystawy
Piątek, 18.11.2011, 18.00
Spotkanie z artystką /Autorska prezentacja – 3xR
Środa, 23.11.2011, 18.00
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław

Tags
  • Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu
  • Izabella Gustowska
  • Wrocław
Poprzedni artykuł
Ewa Partum, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe Galerii ON)
  • Sztuki wizualne

Fading Traces Anki Leśniak w Galerii ON w Poznaniu

  • emilia-mazik
  • 2011-11-15
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Czesław Radzki, Prządka, cykl Muchozole
  • Sztuki wizualne

Przestrzeń malarstwa II  w Radomiu

  • joanna2
  • 2011-11-15
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.