17 listopada 2011 roku, w czwartek o godz. 18.00 w MOCAK-u w Krakowie odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane w ramach projektu Muzeum Kobiet, pt.: Czy Kraków potrzebuje Muzeum Kobiet?.
To pytanie powinno już paść kilkadziesiąt lat temu, jednak tak się nie stało. Zadane obecnie, może budzić różne, często mieszane odczucia: Muzeum Kobiet – nowe getto, przeżytek, a może lekcja, której nie odrobiliśmy?
Czy Kraków, miasto, w którym jest tyle muzeów, potrzebuje kolejnego? Czy stać nas na taki wydatek?… A może zadamy to pytanie inaczej: czy jako mieszkańcy miasta, w którym jest tyle muzeów, możemy pochwalić się wiedzą o życiu i dokonaniach kobiet? W krajach takich jak Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone, Korea Południowa czy Dania Women’s Museums funkcjonują od dawna. Dlaczego w Polsce wciąż brakuje takich placówek? Jakie są konsekwencje tej luki?
Czym mogłoby być krakowskie Muzeum Kobiet? Rodzajem archiwum? Placówką badawczą? A może miejscem, w którym nurty feminizmu spotykają/zderzają się z szerszą publicznością? Jak wyodrębnić Muzeum Kobiet z instytucji typu historycznego? Czym jest kobieca narracja w muzeum sztuki?
Elżbieta Sala, Sebastian Liszka
Zaproszeni goście:
Marta Warat – socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obszar jej zainteresowań badawczych koncentruje się wokół problematyki obywatelstwa i demokracji, gender studies oraz islamu w Europie.
Justyna Drath – koordynatorka Klubu Krytyki Politycznej w Krakowie, nauczycielka w krakowskim liceum. Filmoznawczyni i polonistka, ukończyła studia w Instytucie Sztuk Audiowizualnych oraz na Wydziale Polonistyki UJ.
Monika Drożyńska – artystka działająca na wielu obszarach sztuki. Projektantka, performerka, autorka instalacji, animatorka kultury. W swoich pracach łączy tradycję z nowoczesnością, interesują ją zależności między przestrzenią prywatną a publiczną. Absolwentka krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w Krakowie.
dr Dobrochna Kałwa – historyczka, adiunkt w Instytucie Historii UJ; członkini Komisji Historii Kobiet PAN. Badaczka historii gender i historii kobiet w XIX i XX wieku, historii mówionej, pamięci zbiorowej. Autorka monografii Kobieta aktywna w Polsce międzywojennej. Dylematy środowisk kobiecych (2001), współautorka książek Obyczaje w Polsce (2004), Migration als Ressource. Zur Pendelmigration polnischer Frauen in Privathaushalte der Bundesrepublik (2009); współredaktorka książek: Rodzina – prywatność – intymność. Dzieje rodziny polskiej w kontekście europejskim. Zbiór studiów (2006), Historia zwyczajnych kobiet i zwyczajnych mężczyzn. Dzieje społeczne w perspektywie gender (2007).
Natalia Sarata – współautorka i koordynatorka projektu Krakowski Szlak Kobiet Fundacji Przestrzeń Kobiet. Trenerka genderowa, antydyskryminacyjna, prowadzi także autorskie warsztaty historii kobiet. Od 2002 roku zaangażowana w działalność w ramach feministycznych inicjatyw oddolnych. Od 2008 roku koordynuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet ścieżkę programową związaną z przypominaniem historii kobiet w Krakowie. Członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet oraz członkini-założycielka Zarządu Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Partnerzy projektu: Fundacja Przestrzeń Kobiet, Klub Krytyki Politycznej w Krakowie
Specjalnie na tę okazję Monika Drożyńska, uczestniczka projektu, stworzyła oryginalny haft – zdjęcie wraz z pełnym opisem spotkania przesyłam w załączniku.