18 listopada 2011 roku w podlaskim oddziale Muzeum Historycznego zostanie otwarta wystawa Tatarzy-muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej.
Osadnictwo tatarskie na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego zapoczątkował książę Witold pod koniec XV wieku. Tatarzy zamieszkali głównie w sąsiedztwie warownych grodów: Grodna, Wilna i Trok. W zamian za służbę konną w wojsku zostali obdarzeni przywilejami stanu rycerskiego, otrzymali też zgodę na pozostanie przy swojej religii i wznoszenie świątyń muzułmańskich.
Tatarzy uczestniczyli we wszystkich najważniejszych działaniach wojennych Rzeczypospolitej – od bitwy pod Grunwaldem po II wojnę światową. Z plansz pokazanych na wystawie można się też będzie dowiedzieć m.in. jak wyglądają muzułmańskie śluby i pogrzeby, na czym polega obrządek azan, co to jest tamga.
Wystawa powstała z okazji jubileuszu 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego. Prezentowane eksponaty pochodzą z Muzeum Historycznego – oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wystawa prezentowana była m.in. w Warszawie (Sejm RP), Białymstoku, Gdańsku, Krakowie oraz w Kairze, Tunisie, Islamabadzie i Palermo.
Najbogatszą architekturę ma meczet w Dowbuciszkach na Wileńszczyźnie, artystka wyróżniła go poprzez zastosowanie większego formatu. Natomiast meczety w Mińsku i Kownie przypominające świątynie arabskie przedstawiła w bogatszej kolorystyczne wersji, akcentując ich wschodni charakter. Obrazy powstały z okazji obchodów 80-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego na zamówienie Muftiego Tomasza Miśkiewicza, jednak malarka po raz pierwszy zainteresowała się tym tematem dużo wcześniej. Pierwsze meczety namalowała w 1989 roku.
Muzeum Historyczne
ul. Warszawska 37
Białystok