W listopadzie zainaugurował w Poznaniu swoją działalność Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych (MPRA). Projekt ma na celu rozszerzenie i zintensyfikowanie współpracy poznańskich artystów, kuratorów, edukatorów oraz menedżerów kultury z profesjonalistami spoza Polski oraz promocje sztuki współczesnej na poziomie międzynarodowym.
Rezydenci podczas pobytu w Poznaniu współpracować będą z lokalnymi instytucjami, twórcami i mieszkańcami miasta nad swoimi projektami rezydencyjnymi oraz tworzyć wspólne, interdyscyplinarne przedsięwzięcia.
Ramowy program rezydencji obejmuje warsztaty artystyczno – edukacyjne organizowane dla różnych grup społecznych, spotkania z publicznością i przedstawicielami lokalnego środowiska sztuki oraz finałową wystawę, performance lub instalację podsumowującą pobyt twórców w Poznaniu.
Listopadowa rezydentka Sinéad Bhreathnach-Cashell pochodzi z Irlandii Północnej, jednak jej artystyczne działania nie ograniczają się tylko do tego miejsca. Tworzyła między innymi w Kanadzie, Islandii, Chile, Urugwaju czy Chinach, a teraz będzie także w Poznaniu.
W swoich pracach artystka zwraca uwagę na doświadczanie codziennej przestrzeni, szczególnie zaś przestrzeni miejskiej. Angażując w artystyczne działania mieszkańców miast, w których tworzy pokazuje jak poprzez zabawę można własnoręcznie przekształcać zastaną rzeczywistość oraz jak niekompletne jest nasze powszednie spojrzenie na otaczającą przestrzeń.
W Poznaniu między innymi w ramach festiwalu No Women No Art zaprezentuje prace będące wynikiem miesięcznej rezydencji w mieście. Zaproponuje mieszkańcom Poznania udział w budowie Kartonowych Miast, to jest skonstruowaniu elementów miejskiej architektury z materiałów przeznaczonych do recyklingu, w które wkomponuje instalacje wykorzystujące optyczną iluzję, ukazujące kruchość naszego postrzegania form w przestrzeni. Oprócz tego artystka uczestniczyć będzie w spotkaniach z poznańskimi artystami i krytykami, na których zaprezentuje swoją dotychczasową działalność publiczności. Będzie też na bieżąco komentować swoją pracę artystyczno – badawczą na blogu dostępnym pod adresem www.m-pra.org.
Zagadnienia feministyczne to z kolei temat, który podejmuje zarówno w swojej twórczości artystycznej, jak i pracach filozoficznych pochodząca ze Szkocji Hannah Champion. Zestawiając ze sobą rozmaite klisze, kulturowe wzory czy reprezentacje kobiecości pokazuje jednocześnie ich opresyjność i konwencjonalność. Jej prace, kwestionując zastane normy, tropią – często niedostrzegane – relacje podporządkowania i dominacji.
Listopadowa rezydencja w Poznaniu będzie dla artystki okazją do skonfrontowania polskich obrazów kobiecości/kobiet ze schematami zakorzenionymi w kulturze brytyjskiej i szkockiej, przy czym jednocześnie na poziomie współczesnym i historycznym. Pytanie o status kobiety w polskiej kulturze i społeczeństwie pojawiać będzie się w różnych kontekstach w czasie całego pobytu, między innymi w trakcie warsztatów zaplanowanych dla Poznanianek organizowanych w przestrzeni Muzeum Narodowego czy warsztatach modelowania tym razem przeznaczonych także dla dzieci i ich rodziców.
Wystawa wieńcząca artystyczne poszukiwania prezentować będzie dokumentację video – fotograficzną, a ponadto artystka będzie na bieżąco komentować swoją pracę artystyczno – badawczą na blogu.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Nastawnia i MPRA UK.
Współpraca: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Miejska Arsenał, School of Form, Galeria ON, ON Open Studio, Galeria Raczej, Galeria Stereo, Concordia Design, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie No Women No Art, IKEA.
O.pl Polski POrtal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.
Honorowy patronat nad projektem objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, dr Gottfried Zeitz.