Praca warszawskiego artysty Romana Gajewskiego zwyciężyła w zmaganiach na najlepszą pracę inspirowaną życiem bądź twórczością Czesława Miłosza.
Taką decyzję podjęło 10 listopada jury, w którego skład weszli m.in. prof. Andrzej Saj z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Mieczysław Orski – redaktor miesięczny miesięcznika Odra. Do oceny dopuszczono 16 prac spełniających kryteria formalne. Oceniało nie tylko walory plastyczne ale także zawartość merytoryczną.
Prace były zróżnicowane pod wieloma względami. Część bazowała na biografii Czesława Miłosza, ukazywanej w sposób przekrojowy, inne koncentrowały się na pojedynczych wątkach z życia poety. Były także prace inspirowane twórczością noblisty – i to nie tylko poezją, ale i eseistyką.
Tak żywe zainteresowanie ze strony twórców sztuk wizualnych postacią i dokonaniami poety cieszy szczególnie. Zwycięska praca zwróciła naszą uwagę nie tylko swoimi walorami artystycznymi, ale przede wszystkim prostotą przekazu. Jest czytelna dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Porusza też istotny temat – skomplikowanych relacji Czesława Miłosza z Polską.
dr Emil Pasierski, wrocławski historyk literatury, autor głośnej książki Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe, jeden z jurorów
Zwycięzcą konkursu Miłosz komiksowy jest warszawski twórca Roman Gajewski, którego do udziału w zmaganiach zachęciła chęć artystycznej rywalizacji i burzliwa historia noblisty. Nasz laureat ma już na swoim koncie wcześniejsze sukcesy. Zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie na komiks dotyczący stanu wojennego.
Zmagania Miłosz komiksowy są częścią projektu Miłosz poetycki i komiksowy. Odra pełna Miłosza realizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i program Miłosz 2011 Promesa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Listopad 2011
Ośrodek Kultury i Sztuki
Wrocław